NYHETER 2020-02-23 KL. 12:41

VÄDERVARNING: Klass 3-varning utfärdas för Halland

Vattenflödena i Nissan och Lagan är just nu extremt höga. Det fick nyss SMHI att för första gången på mycket länge gå ut med en klass 3-varning för extremt väder i Halland.

VÄDERVARNING: Klass 3-varning utfärdas för Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Att varningsnivån nått klass 3-magnitud betyder att det just nu råder stor fara för allmänheten på vissa håll i länet.

Farligast i söder


Farligast är det i områdena kring Varberg, Falkenberg och Halmstad. Men klass 3-varningen gäller hela Hallands län. Samt även Kronoberg.

Risken för allvarliga störningar i viktiga samhällsfunktioner är också överhängande. Kungsbackabor som planerar att ge sig söderut rekommenderas att ändra sina resplaner.

Tågen är inställda


Klass 3-varningen påverkar tågtrafiken, som är inställd och ersatt med buss på sträckorna Uddevalla—Strömstad, Herrljunga—Borås samt Varberg—Borås.

Främst är det de höga vattenflödena i Nissan och Lagan som ställer till problem i Halland. Men även Ätran, som än så länge ”bara” omfattas av en klass 2-varning, väntas inom kort kunna nå varningsklass 3.

"En långdragen process"


Det är den senaste tidens myckna regnande, kombinerat med stark blåst, som nu får de halländska vattendragen att svämma över sina bräddar. Läget är akut på flera platser. Och det kan dröja innan vattennivåerna blir normala igen.

– Minsta förändring kan vara problematisk, säger hydrologen Sara-Sofia Asp på SMHI till Sveriges Radio P4 Halland idag.

– Det är mycket vatten som ska ut. Det kommer att vara en långdragen process, fortsätter hon.

Att SMHI går ut med klass 3-varning är mycket ovanligt och något som bör tas på största allvar. Håll koll på väderläget om du planerar att ge dig ut.

TV-klipp och nyheter

Per-Arne VM-debuterar som 75-åring
2025-07-03 KL. 19:00
Premium

Per-Arne VM-debuterar som 75-åring

Stor ökning av antalet skarvar i Halland
2025-07-03 KL. 18:00
Premium

Stor ökning av antalet skarvar i Halland

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-03 KL. 19:00
Per-Arne VM-debuterar som 75-åring

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.