När innehavaren kom tillbaka till sin bil parkerad vid Kungsbackaskogen så blev det sura miner. Någon hade gjort inbrott i bilen och tagit med sig både en surfplatta och ryggsäck innehållandes bland annat en borrmaskin. Anmälan skriven om stöld vid inbrott i bil.
Efter bilisten haft bilen parkerad på Tingberget vid Kungsbackaskogen upptäcktes inbrottet.
– Anmälan kom in 17.45 under söndagen. Bilen hade stått parkerad på Tingberget vid Kungsbackskogen. Det som stals var bland annat en surfplatta och en ryggsäck där bland annat en borrmaskin fanns, säger Johanna Wernersson, stationsbefäl i Kungsbacka.
Anmälan skriven om stöld vid inbrott i bil.
Inger Edensvärd låter inte sorg och motgångar stoppa henne
Antalet ansökningar om ersättning ökar kraftigt
Stefan Löfmark jobbar för att friluftslivet ska få en plats i staden
Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.




