NYHETER 2022-07-21 KL. 11:55

Oron: Felparkering ger stopp vid badplatser

Av Johanna Simonsson

Värme på över 30 grader gör att många beger sig till vattnet för ett svalkande dopp. Räddningstjänsten går nu ut med en uppmaning till alla som tar bilen till badplatserna. Tänk på hur ni parkerar.

Oron: Felparkering ger stopp vid badplatser
Räddningstjänsten vill ha tillräckligt utrymme vid badplatserna under varma dagar. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

När värmen ligger på och det lockar ordentligt med ett svalkande bad kan det vara frustrerade att inse att parkeringen vid badplatsen är full. Men räddningstjänsten Storgöteborg uppmanar nu förare att inte parkera så du hindrar framkomligheten för räddningspersonalen.
– Om olyckan är framme och räddningspersonal snabbt behöver komma fram till platsen för att påbörja räddningsinsats eller livräddning är framkomligheten för personal och fordon jätteviktig. Slarvigt parkerade bilar kan göra att vi misslyckas med att rädda liv! skriver räddningstjänsten på sin hemsida.

Såhär vill räddningstjänsten att du ska parkera vid badplatser:
Parkera inte på ställen som kan hindra framkomligheten.
Ställ dig aldrig framför bommar eller vägar som leder ner mot en badplats.
Ställ bilen nära körbanans kant, så att det blir gott om plats för ambulans och räddningstjänst att komma fram.
Parkera helst på samma sida som tidigare parkerade bilar.
Parkera innanför linjerna på parkeringsplatsen.
Undvik att parkera nära utfarter och infarter.

Förseningen kostar kommunen miljoner
NYHETER 2026-11-05 KL. 11:40
Premium

Förseningen kostar kommunen miljoner

Bråttom med nya boenden – behöver 80 platser till 2029

TV-klipp och nyheter

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år
NYHETER 2026-11-04 KL. 21:00

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år

• ”Jag trodde vi hade kommit längre” • Har drivit uppmärksammad politikerskola i 20 år • Barnbarnets kommentar fick henne att trappa ner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-11-05 KL. 11:40
Förseningen kostar kommunen miljoner

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.