NYHETER 2021-09-17 KL. 13:00

Många exempel på att det gått snett i Kungsbacka

Många exempel på att det gått snett i Kungsbacka
Stefan Pettersson, ansvarig utgivare, chefredaktör och VD.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Bygglov. Det är ett minst sagt värdeladdat ord. Det finns mängder med regler och lagar för att det inte ska byggas lite hur som helst och var som helst. Så tanken med bygglov är självklart god och reglerna är behövliga. Men det kan också bli fel – väldigt fel. Det har vi tyvärr många exempel på här i Kungsbacka.

Och när det gäller bygglov så är det många som hör av sig till Norra Halland. Om det inte handlar om upprörda insändare så brukar det röra tips om människor som kommit i kläm. I förra veckan fick jag flera samtal som handlade om bygglov. Jag ska inte gå in på detaljer, men det var inga snälla ord om kommunens hantering av bygglovsärenden. Och det är klart, får kommunmedborgare vänta i upp till ett år för att bygga så är det inte konstigt att folk blir förbannade. Det skulle jag också bli.

Senast i raden av misslyckanden – för på annat sätt kan inte jag summera de enormt långa handläggningstiderna – är Kullaviksparets planer på att glasa in en veranda. Vi skrev om ärendet i tisdagens tidning och det har tagit elva månader utan besked! Helt ofattbart. Turerna har varit många, med bland annat krav på skyddsrum och handläggare i Kiruna. Inte undra på att många tröttnar på byråkratiskt krångel och svammel med olika besked. Jag lider verkligen med de som drabbas.

Men nu ser bygglovschef Hanna Ståhl ljuset i tunneln. ”Vi har fått byta flera ruttna brädor, men nu är det äntligen dags att måla”, är en av bygglovschefens kommentarer när det gäller de enorma väntetiderna som ställer till förtret för kungsbackaborna. Vi får hoppas att det stämmer, för det finns närmare 150 ärenden som inte ens fått handläggare. Funderar du på att bygga något framåt 2023? Då verkar det vara hög tid att söka bygglov nu.

Ha en trevlig helg.

Läs fler krönikor här

 

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken
FOTBOLL 2026-01-06 KL. 19:51
Premium

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken

OBK skickade även en passning till rivalen

Husbilspremiär blev succé
NYHETER 2026-01-06 KL. 16:30
Premium

Husbilspremiär blev succé

SMHI varnar för mer snö
NYHETER 2026-01-06 KL. 15:39
Premium

SMHI varnar för mer snö

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-07 KL. 20:50
Plogbilarna går för högtryck
Premium | ISHOCKEY 2026-01-07 KL. 13:42
Snöovädret stoppar matchen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.