På fredagen tog sistaårseleverna på Praktiska gymnasiet studenten. Det var glada och jublande elever som sprang ut från skolan.
12.30 på fredagen var dags för eleverna på Praktiska gymnasiet i Kungsbacka att göra sitt utspring från skolan. Först ut var elever från bland annat Barn- och fritid och naturbruksprogrammet som jublade och hoppade av glädje. Anhöriga som tittade på fick akta sig för att inte få bubbel sprutat på sig av eleverna. Sedan var det dags för eleverna från VVS och byggprogrammet och då blev de en stor gruppkram bland eleverna.
Läs mer: Studentdags – vilken härlig fest det blev!
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade
IVO har granskat händelsen
✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.