På fredagen tog sistaårseleverna på Praktiska gymnasiet studenten. Det var glada och jublande elever som sprang ut från skolan.
12.30 på fredagen var dags för eleverna på Praktiska gymnasiet i Kungsbacka att göra sitt utspring från skolan. Först ut var elever från bland annat Barn- och fritid och naturbruksprogrammet som jublade och hoppade av glädje. Anhöriga som tittade på fick akta sig för att inte få bubbel sprutat på sig av eleverna. Sedan var det dags för eleverna från VVS och byggprogrammet och då blev de en stor gruppkram bland eleverna.
Läs mer: Studentdags – vilken härlig fest det blev!
200 000 har sett inlägget på Instagram
En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.


