NYHETER 2023-03-25 KL. 09:00

Flera anmälningar mot buller från flisning

Av Kristian Alm

Att flisa trä låter en hel del. Nu har boende på båda sidor Klovsten anmält störande buller från Viavests verksamhet.
– Vi kommer inte gör något mer inom överskådlig tid, säger Henrik Hansson, VD för Viavest.

Flera anmälningar mot buller från flisning
Foto: Olya Adamovich/Pixabay

Transportföretaget Viavest har tillstånd till bullrande verksamhet i det blivande företagsområdet, även flisning av trä.
Men det sistnämnda sker inte ofta.
– Vi har inte gjort det på många år, och kommer inte att göra det igen inom överskådlig tid, säger Henrik Hansson.
Det handlar om stamved som blir flis till värmeproduktion i Mölndal.
– Vi har inte för avsikt att störa folk, och dessutom går eldningssäsongen mot sitt slut, så det löser sig själv.
Kommunen har fått in klagomål både från boende i Varlaberg och i Kolla Parkstad, bekräftar Natali Kjernell, miljö- och hälsoskyddsinspektör i Kungsbacka.
– Vi håller på att pinpointa vilket område klagomålet avser, och har haft kontakt med Viavest. Kanske kan de i framtiden informera boende i förväg vad de tänker göra, så att de är lite förvarnade.
Det är inte heller givet att det bara är Viavest som stört. Kommunen har den senaste tiden fällt träd och gjort snyggt i Kungsbackaskogen, och det kan vara det som hörts i Kolla Parkstad.
Oavsett vilket verkar det som om störningarna är över för den här gången.



SENASTE TV-NYHETERNA

Förseningar väntar även idag efter urspårning
NYHETER 2023-06-02 KL. 06:52

Förseningar väntar även idag efter urspårning

Här avgör skyttedrottningen derbyt
FOTBOLL 2023-06-01 KL. 21:36
Premium

Här avgör skyttedrottningen derbyt

Rolfö drömmer om att bryta finalförbannelsen
SPORT 2023-06-01 KL. 20:00
Premium

Rolfö drömmer om att bryta finalförbannelsen

Hävdade eftersupning – rattfull bilist döms
NYHETER 2023-06-01 KL. 18:00

Hävdade eftersupning – rattfull bilist döms

Borgmästare från Sydafrika på besök i Kungsbacka
NYHETER 2023-06-01 KL. 16:00

Borgmästare från Sydafrika på besök i Kungsbacka

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | TRAFIK 2023-06-02 KL. 11:45
Tågtunnel inget realistiskt alternativ
Premium | FOTBOLL 2023-06-01 KL. 22:43
Efter tunga perioden klev Jonsson fram

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Dyrare pendla till övriga Halland

Dyrare pendla till övriga Halland

Från i april gjorde Hallandstrafiken om zonsystemet kraftigt. Det innebar en förenkling och billigare resor för många hallänningar. Men för kungsbackabor som pendlar söderut kan det bli tusentals kronor dyrare varje år.