NYHETER 2022-06-14 KL. 18:02

Ett fall av apkoppor konstaterat i Halland

Av Christina Forlin

Ett första fall av apkoppor har i dag konstaterats i Halland. Personen är smittad utomlands och är inte inlagd på sjukhus.

Ett fall av apkoppor konstaterat i Halland
Smittskyddsläkare Maria Ryberg Mo konstaterar att ett fall apkoppor nu finns i Halland. Foto: Anna Carlsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Smittspårning pågår, men det finns i nuläget inget som talar för någon spridning kring detta fall. Det är på Folkhälsomyndighetens laboratorium som analysen sker och i dag kom beskedet om att ett fall hittats i Halland.
– Vi hade förväntat oss att det skulle komma fall förr eller senare, så det var inte helt oväntat, säger smittskyddsläkare Maria Ryberg Mo.


Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken
NYHETER 2026-03-22 KL. 09:00
Premium

Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken

Burkarna går heta på nätet – ligger ute för 10 miljoner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-03-22 KL. 09:20
Pojke slagen med sten i ansiktet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.