NYHETER 2022-06-14 KL. 18:02

Ett fall av apkoppor konstaterat i Halland

Av Christina Forlin

Ett första fall av apkoppor har i dag konstaterats i Halland. Personen är smittad utomlands och är inte inlagd på sjukhus.

Ett fall av apkoppor konstaterat i Halland
Smittskyddsläkare Maria Ryberg Mo konstaterar att ett fall apkoppor nu finns i Halland. Foto: Anna Carlsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Smittspårning pågår, men det finns i nuläget inget som talar för någon spridning kring detta fall. Det är på Folkhälsomyndighetens laboratorium som analysen sker och i dag kom beskedet om att ett fall hittats i Halland.
– Vi hade förväntat oss att det skulle komma fall förr eller senare, så det var inte helt oväntat, säger smittskyddsläkare Maria Ryberg Mo.


Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt
NYHETER 2025-12-04 KL. 19:45
Premium

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt

I 60 år har man bråkat om byggrätter i området

Kaptenens besked om framtiden
FOTBOLL 2025-12-04 KL. 10:00
Premium

Kaptenens besked om framtiden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.