NYHETER 2023-09-09 KL. 16:00

Bet av örat i bråk – man döms till fängelse

Av Ronny Karlsson

I ett bråk bet mannen i 35-årsåldern bort en stor bit av örat på sin motståndare. I tingsrätten bedömdes det som nödvärn, men nu har hovrätten dömt kungsbackabon för misshandel. Straffet blir fängelse i ett år.

Bet av örat i bråk – man döms till fängelse
En man från Kungsbaacka kommun döms till fängelse efter att ha bitit av en del av örat på en annan man. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Misshandeln var en del av ett större åtal där den nu dömde mannen redan i tingsrätten ansågs skyldig till att ha attackerat flera personer på en myndighet.

Men det bråk som hovrätten nu har bedömt annorlunda skedde i juni 2021. Mannen var då inneboende hos ett par och det var de personerna han hamnade i bråk med.

Mannen i 35-årsåldern, hemmahörande i Kungsbacka kommun, ska då ha bitit en av sina motståndare så att en bit av örat ramlade bort. Brottsoffret ska också ha fått ett brutet finger, blånader och sårskador. Den kvinna som också var inblandad i bråket blev bland annat dragen i håret, och där dömdes den åtalade för ringa misshandel.

Men mannen som blev biten ändrade sina uppgifter i tingsrätten och därför gick man på den åtalades linje, och köpte hans berättelse där han menade att det var nödvärn.

Men nu har alltså hovrätten tittat på fallet och gör en annan bedömning. Där menar man att kungsbackabon gjort sig skyldig till misshandel, och att även hans angrepp mot kvinnan ska bedömas som misshandel och inte ringa misshandel.

Därför fastställer hovrätten mannens straff till ett års fängelse.



TV-klipp och nyheter

Krönika: Hurra för Europa!
2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Krönika: Hurra för Europa!

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.