NYHETER 2019-09-16 KL. 15:19

Begärs häktad för nya nätbedrägerier

Begärs häktad för nya nätbedrägerier

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Norra Halland har tidigare skrivit om den 21-åriga kungsbackabon som senaste i mars dömdes för nätbedrägerier. Han fick då fem månaders fängelse efter att ha lurat till sig totalt 130 000 kronor av ett 60-tal personer.

I juli blev mannen villkorligt frigiven från fängelset och snabbt därefter återgick han i sin brottsliga bana. Han är nu misstänkt för ett 30-tal nya bedrägerier.
– Mannen har sålt många biljetter till olika evenemang, konserter och sådant, utan att ha haft några biljetter, säger Claes Björnerhag, kriminalinspektör på region Västs bedrägerisektion.
Enligt honom rör det sig om både ringa bedrägerier och bedrägerier av normalgraden. Den senaste anmälan mot mannen kom in på måndagsförmiddagen.
– En tjej hade köpt två biljetter i en Facebook-grupp till en konsert med John Mayer för 2 300 kronor, men inte fått några biljetter, säger Claes Björnerhag.

Mannen begärdes häktad på måndagen eftersom man menar att det finns risk för att han fortsätter sin brottsliga verksamhet.
– Åklagaren tycker att han ska häktas eftersom han nyligen har dömts och sedan fortsatt genomföra ett stort antal bedrägerier, säger Claes Björnerhag.

I en stor intervju i Norra Halland har mannen tidigare valt att öppet berätta om han lidit av problem med spelberoende och att han lurat personer på pengar för att finansiera beroendet.

Läs mer: Dömd till fängelse för nya nätbedrägerier 

Läs mer: Dömd nätbedragare åtalas för nya brott

 

Biljakt i natt på stulen bil
NYHETER 2026-02-15 KL. 09:12
Premium

Biljakt i natt på stulen bil

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK
SPORT 2026-02-14 KL. 17:43
Premium

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK

”Det saknades hjärta”

Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan
SPORT 2026-02-14 KL. 15:00
Premium

Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan

✔ Inbrottet✔ Kompisarnas erbjudande ✔ Bitterheten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-02-16 KL. 13:58
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.