KULTUR & NÖJE 2023-05-01 KL. 13:00

Åskådare beställer skämt i Peterssons nya show

Av Ronny Karlsson

I höst är det dags för Tomas Petersson att ge sig ut på turné igen. Ett av stoppen blir i Kungsbacka och de som köper biljett får chansen att beställa ett favoritskämt.

Åskådare beställer skämt i Peterssons nya show
Thomas Petersson kommer till Kungsbacka med sin nya show i höst. Foto: Bo Håkansson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Turnén har namnet "Tomas Petersson bara skojar" och blir den första egna satsningen sedan 2017.
– Ja, de senaste åren har jag mest gjort företagsjobb, jag har gjort Diggiloo och spelat fars med bland annat Robert Gustafsson. Sedan kom det ju en pandemi också, säger han.

Just pandemin och hur vi svenskar betedde oss under den kommer att tas upp i den nya showen. Showen varar i cirka 90 minuter plus en paus, men allt som ska framföras bestämmer han inte själv. Han kallar det nya greppet för en jukebox där biljettköparen får vara med och påverka.
– När de köper biljett får de också vara med och önska sig något av mina skämt sedan tidigare, säger Petersson.

Och visst det en del att välja bland från hans långa karriär, Allt började med stand up i Stockholm 1989.
Alla som på den tiden var stand up-komiker med framgång uppträdde på Norra Brunn. Det gjorde förstås även Thomas Petersson. Men sedan dess har det hänt mycket.
– Då kände jag alla i Sverige som höll på med stand up, nu känner jag nog inte ens en fjärdedel av alla som håller på, säger han.

Han ser sin nya show som stand up, och konstaterar att mycket har hänt inom branschen sedan de där åren på 80-talet.
– På den tiden hade vi en ambition att alla skulle tycka att vi var roliga. Nu är det mera nischat, de yngre vänder sig mot en yngre publik.
Hans turné börjar i Jönköping 5 oktober, 13 oktober besöker han Kungsbacka och sedan avslutas det ganska intensiva resandet med en föreställning i Kungälv 25 november.

Innan dess blir det sommarfars i Kalmar för Petersson och han har också tagit sig långt i Filip och Fredriks populära frågeprogram "Alla mot alla", där han tävlar tillsammans med Tara Moshizi.
– Det har varit jätteroligt och det har ju gått bra, säger Petersson.

En av anledningarna till framgång är att han tycker att de båda är olika som personer.
– Tara har räddat oss flera gånger och jag har väl också räddat oss någon gång. Vi blir bättre tillsammans.

Petersson har även erfarenhet från "På spåret" även om det var många år sedan nu. Han beskriver "Alla mot alla" som ett lite fräckare program även om det handlar om att svara rätt på frågor.
Samtidigt börjar tankarna på höstens turné bli allt fler. Han ser fram emot att komma i gång.
– Ja, nu är det dags att träffa teaterpubliken igen.


Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.