KONST 2023-02-25 KL. 10:00

Märklig varelse ska pryda skolgård i Varla

Av Kristian Alm

En varelse med två ben och en arm? En växt med grenar? Fantasin kommer att få spelrum när den nya skulpturen om några månader är på plats vid Varlaskolan.

Märklig varelse ska pryda skolgård i Varla
Nervceller där dendriter möter varandra och alstrar synapser, eller två idrottares händer som möts i en high five? Det finns många tolkningsmöjligheter. Illustration: Annika Oskarsson och Thomas Nordström

När Varlaskolan nu byggts ut och fått en fullmåttsidrottshall är det dags att fullborda projektet med konstnärlig utsmyckning. Det blir tre olika idéer som får ta plats.
Mest spektakulärt och synligt för alla som passerar på Varlavägen blir en stor skulptur. Kommunens projektgrupp har enats om verket Connections av konstnärsparet Annika Oskarsson och Thomas Nordström från Stockholm. Skulpturen handlar enligt dem om "möten, kontaktytor, nätverk, anslutningar, överbryggningar, kopplingar, kretsar..."
Den kommer att påminna om varelser, kanske utomjordiska, som konstnärerna beskriver så här:
"De är lite oklart om de har gått hit eller vuxit upp ur jorden. Den ena ser lite mer ut som en varelse med två ben och en arm. Den andra kan tolkas som en växt med en stam och två grenar".
Inne i idrottshallens korridorer och trapphus blir det graffittiinspirerade målningar av Dan Sapunar, född i Kroatien och nu baserad i Malmö och Amsterdam.


Slingorna ska skapa rörelse och flöde. Illustration: Dan Sapunar


Så här beskriver han sina verk som består av olika färgslingor:;
"Med färgslingan vill jag skapa rörelse och flöde i rummet, en känsla av tidlöshet, eftersom färganvändningen inte är knuten till någon specifik tidsperiod eller kulturell kontext. Ett konstverk som är levande och unikt och som kan avnjutas av människor i alla åldrar och kulturella bakgrunder.".
– Det tredje uppdraget med glaskonst på fönsterpartier mellan korridor och Varlaskolans matsal har vi ännu inte beslutat. Vill få några förtydliganden från konstnären först, berättar projektledare Mats O Eriksson på Kultur och fritid.
Budgeten för statyn är 550 000 kronor, och för målningarna 300 000 kronor.


Färdig film.mp4 from Thomas Nordström on Vimeo.





SENASTE TV-NYHETERNA

MSB lanserar krissida för barn
NYHETER 2023-03-24 KL. 18:00

MSB lanserar krissida för barn

Brand i lastbil på E6 – vägen öppnad igen
BLÅLJUS 2023-03-24 KL. 15:55

Brand i lastbil på E6 – vägen öppnad igen

Inga tåg till Göteborg på två månader
NYHETER 2023-03-24 KL. 14:00

Inga tåg till Göteborg på två månader

Stjärnan om elitidrotten:
SPORT 2023-03-24 KL. 11:45
Premium

Stjärnan om elitidrotten: "Det är mycket ångest"

✔ Den trasiga uppväxten ✔ Drivkrafter ✔ Vad hon vill uppnå

Årets småhus utsett – priset till Fjärås
NYHETER 2023-03-24 KL. 09:40

Årets småhus utsett – priset till Fjärås

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

BLÅLJUS 2023-03-25 KL. 09:54
Ballonger och sparkar
Premium | ISHOCKEY 2023-03-24 KL. 22:23
Tränaren om framtiden: "Vi får se"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Ettårige schäfern Sigge sprang iväg i samband med en trafikolycka i januari. Medan matte Johanna Almtén låg på sjukhus drog ett stort sökpådrag igång. Sigge observerades flera gånger under det ett och ett halv dygnet han var borta, men det var först när han såg Johanna som han vågade sig fram. – Det går inte att beskriva hur underbart det kändes.