JOBB & PENGAR 2022-07-25 KL. 10:30

Ny solcellspark på gång i Vallda

Av Kristian Alm

Ännu en solcellspark är på gång. Nu handlar det om ett område centralt i Vallda där ett företag vill bygga solceller och på sikt bostäder.

Ny solcellspark på gång i Vallda
Solcellsparken är planerad att ligga nordväst om Svarte mosse i Vallda.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Marken med beteckningen Vallda 4:78 ligger nordväst om Svarte mosse och består av en blandning av skog och ängsmark.
Där vill företaget Vallda bostäder sätta upp 4 500 dubbelsidiga solpaneler som ska kunna generera 2,5 Gwh timmar årligen (motsvarar runt 150 villors energiförbrukning).
Enligt ansökan hoppas bolaget komma igång med bygget redan i höst, men Marc Brodd på Vallda bostäder är försiktig i sina kommentarer, och vill bara uttala sig via mejl. Han skriver:
"Vallda Bostäder AB äger ungefär 28 hektar mark i Vallda. Vi är ett fastighetsbolag som jobbar med utveckling av markresurser. Vi söker alternativa lösningar att exploatera delar av denna mark genom såväl bostäder som grönområden med parkmiljöer och rekreationsplatser. Vi har även ansökt om en solpark som en ytterligare tillgång. Med dagens energipriser och jakt på förnybar energi vill vi skapa en miljö där våra framtida bostäder skall kunna förses med lokal grön energi. Desto närmare till konsument desto mindre ”energispill" i transporten."
Några andra projekt att hänvisa till har inte Marc Brodd:
"Vi är ett nytt ungt bolag och har tyvärr inga referensprojekt ännu".


Uppmaningen till badgäster: Parkera rätt
NYHETER 2026-06-27 KL. 09:40
Premium

Uppmaningen till badgäster: Parkera rätt

"Behöver kunna komma fram"

Kuggarna ger sin syn på fiaskot
HANDBOLL 2026-06-26 KL. 19:45
Premium

Kuggarna ger sin syn på fiaskot

✔ Turbulensen ✔ Sammanhållningen ✔ Inställningen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-06-27 KL. 19:05
Tappade poäng mot jumbon i kaosmatch
Premium | FOTBOLL 2026-06-27 KL. 14:04
Förlorade seriefinalen: "Plumpar oss"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.