JOBB & PENGAR 2020-08-31 KL. 15:36

Arbetsförmedlingen öppnar servicekontor

Den 1 september öppnar arbetsförmedlingen ett nytt servicekontor i Kungsbacka.

Arbetsförmedlingen öppnar servicekontor

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Tanken är att både arbetssökande och arbetsgivare ska få möjlighet att göra spontana besök och får hjälp med enklare ärenden som allmän information och hjälp att hitta i Arbets-förmedlingens digitala tjänster, skriva in sig som arbetssökande, aktivitetsrapportera, använda datorer för självservice samt hämta och fylla i blanketter.

– Den lokala närvaron är väldigt angelägen för Arbetsförmedlingen, i synnerhet under pågående arbetsmarknadskris då behovet att få hjälp och stöd från oss ökat dramatiskt. Samarbetet med Statens servicecenter är en viktig del i att säkerställa vår närvaro lokalt som gör att vi kan erbjuda kunderna generösare öppettider på fler orter i landet, säger Arbetsförmedlingens generaldirektör Maria Mindhammar i ett pressmeddelande.

Arbetsförmedlingen stängde sitt förra kontor i Kungsbacka i november i fjol. För att få personlig hjälp tvingades folk då att istället åka till Varberg eller Mölndal.

Kungsbackabon anmäler Sveriges ledande politiker – för brutna vallöften
NYHETER 2026-03-20 KL. 08:10
Premium

Kungsbackabon anmäler Sveriges ledande politiker – för brutna vallöften

Kräver 100 000: "Vill ha tillbaka mina skattepengar"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.