ISHOCKEY 2021-01-09 KL. 13:10

Svårare än någonsin att hålla sig kvar

Svenska ishockeyförbundet kom under fredagen ut med nya seriebestämmelser gällande bland annat Hockeyettan. Hanhals Kings kommer nu behöva slita ordentligt för att inte åka ner till tvåan.

Svårare än någonsin att hålla sig kvar
Hanhals Kings är ostoppbara på bortaplan.



Av sju lag kommer de fyra sämst placerade lagen mötas i en kvalserie, där två till slut kommer åka ur. Så ser förutsättningarna ut när Hanhals Kings under söndagen startar igång fortsättningsserien i Hockeyettan.

– Beskedet som kom idag har gjort allting mycket svårare. I vanliga fall kvalar vi mot lag från division två, men nu kvalar vi mot lag i samma serie, säger Hanhals Kings tränare, Thomas Heden.

Det låter som en tuff uppgift?

– Jag kan säga så här. Att så här tufft har det nog aldrig varit för lag att hålla sig kvar i Hockeyettan.

Konstigt beslut


På söndag drar fortsättningsserien igång för Kings när man åker för att möta KRIF på bortaplan. Under seriespelet kommer man att möta alla lag tre gånger, vilket innebär ett extremt tätt matchschema.

– Jag tycker det är ett jättekonstigt beslut att vi måste möta alla lag tre gånger. Det hade räckt med en match hemma och en match borta. Skulle något lag åka på corona så finns det knappt något ledigt datum kvar att flytta matcher till.

Kommer ni klara av det?

– Vi kommer spela match var tredje dag i stort sett så det kommer bli väldigt intensivt. Men vi har en bredare trupp nu än innan, så vi är ändå ganska väl rustade för det.

Ettan i fortsättningsserien kommer få chansen att kvala sig upp till Hockeyallsvenskan. För tvåan och trean tar säsongen slut med säkrat spel i Hockeyettan nästa säsong, medan lagen där under får slåss om de två sista platserna.

– Vi kommer spela för att vinna varje match och vi kan vinna mot alla lag. Vi har ganska höga målsättningar och känner att vi ska klara oss kvar.

Söndagens match mot KRIF startar 16.00.

TV-klipp och nyheter

Döms för gifter och jorddumpning
2025-04-08 KL. 19:00
Premium

Döms för gifter och jorddumpning

Gårdens ägare även inblandade i ekohärva

2025-04-08 KL. 16:03
Premium

Olycka vid Frillesås – barn påkört

Äntligen har tränaren ersatt sig själv
2025-04-08 KL. 17:00
Premium

Äntligen har tränaren ersatt sig själv

94-åriga Marianne får ingen boendeplats – fast i hemmet
NYHETER 2025-04-07 KL. 19:45
Premium

94-åriga Marianne får ingen boendeplats – fast i hemmet

Nu har hon fått nog och lämnar Kungsbacka kommun

I topp: Charmig lantgård i Åsa
NYHETER 2025-04-07 KL. 19:00
Premium

I topp: Charmig lantgård i Åsa

Unga dementa kan få avdelning på Signeshus
NYHETER 2025-04-07 KL. 16:00
Premium

Unga dementa kan få avdelning på Signeshus

Kostnaden beräknas bli 2,4 miljoner utöver budget.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-04-08 KL. 19:00
Döms för gifter och jorddumpning

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Uppsägning ledde till 30 år med succéföretaget

Uppsägning ledde till 30 år med succéföretaget

Det började faktiskt med en uppsägning från ett annat jobb. 30 år senare har Maria Åkerberg ett framgångsrikt hudvårdsföretag och de stora jättarna har stått i kö för att få köpa det. Men det är hon inte intresserad av. – Det här är min livsstil, mitt kall, säger hon.