FOTBOLL 2022-09-25 KL. 12:31

Tölös 90-årspresent: ett säkrat kontrakt

Av Christian Johansson

Det var ett 90-årsfirande som pågick på Hamravallen. Det fanns till slut mer att fira än en föreningsstart – nämligen att nykomlingen Tölö IF säkrade tvåankontraktet för 2023.

Tölös 90-årspresent: ett säkrat kontrakt
Tölö IF har gjort en stark säsong som nykomling och säkrade under lördagen kontraktet. Arkivfoto: Carl Schöndell

Det har knappast varit oroliga huvudet i Tölölägret även om tränaren Arian Faily som fortsatt med mantrat att de ska ha sina 30 poäng. Först då är det klart. Det behövdes aldrig utan när de klev av planen med sin 24:e poäng efter en gedigen insats var det med ett nytt tvåankontrakt. Som en extra festingrediens skedde kontraktsäkrandet samma eftermiddag som klubben firade sin 90-årsdag.
– Det mås jäkligt bra. Vi firade inte så mycket, det har känts klart på pappret men det var kul att vi gjorde en riktigt bra insats, säger mittfältaren Viktor Glaerum.

Nykomlingen Tölö IF, som gjort en snabb resa upp från fyran, har egentligen aldrig varit inblandade i nedflyttningsstriden.
– Vi har en stark och go stomme. Förra året i trean gick relativt lätt, så vi hade bra spelare. Nu har vi kryddat med ännu fler bra spelare, säger Tölökuggen Viktor Glaerum och lyfter fram skyttekungen Oscar Samuelsson och Oliver Ocampo Hägglund på mittfältet.
– Vi har en hög fotbollskunskap. Sedan handlar det om att växa in i serien.

De grönsvarta har haft det kämpigt mot bottengängen – det visar att om de inte har varit 100-procentiga har det blivit poängtapp som konsekvens.
Hur tänker du kring framtiden?
–Klart att om alla kör på är det en stor chans att jag spelar på Hamravallen nästa år. Jag tänker spela, kroppen håller.
Hur känns kroppen?
– Den är ungefär som en 90-årings, men den håller.


Matchfakta: Division 2
Tölö IF – Varbergs Gif 1 – 1 (0–1)
0–1 (13), 1–1 (90) Oscar Samuelsson

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 13:36
Usla starten förstörde skrällchansen
Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 10:18
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.