FOTBOLL 2022-04-30 KL. 15:24

Komfortabel seger efter islossning i andra

Av Eric Andersson

Onsala radade upp målchanser men fick länge inte hål på Landvetter. Men i den andra halvleken lade hemmalaget i en högre växel och tog till slut en komfortabel seger.

Komfortabel seger efter islossning i andra
Oskar Käll gjorde sitt första mål för Onsala mot Landvetter. Foto: Eric Andersson

Den första halvleken blev mållös men det saknades inte chanser för Onsala att spräcka dödläget. Hugo Lindström tog sig runt på sin högerkant och hittade David Berntsson i mitten men avslutet träffade inte mål. Tio minuter senare fick Berntsson ett nickläge efter inlägg från Adam Fogelblad, men avslutet gick någon meter utanför mål och det var likaläge efter 45 minuter.

– Jag tycker vi gör en jättebra första halvlek och kontrollerar bollen på deras planhalva och skapar mycket chanser. Jag hade kunnat göra något mål där men den ville inte in riktigt. Men vi visste att om vi behöll tålamodet skulle det komma i andra halvlek, säger David Berntsson.

Och så skulle det bli. I inledningen av andra tryckte Onsala på rejält och radade upp målchanser för ett ledningsmål. Fem minuter in i halvleken nådde David Berntsson högst på en hörna, men bollen rensades undan på mållinjen. Minuter senare sprang Hampus Ekdahl igenom och kom fri, men Axel Wibrån i bortamålet parerade. Ledningsmålet kom efter 58 minuter efter att Hampus Ekdahl hittat fötterna på William Berglund som kunde trycka in 1–0.


David Berntsson firade sitt tredje mål på två matcher.


Tio minuter senare utökades ledningen när David Berntsson påpassligt rakade in en stolpretur. I matchen sista minut kom även 3–0 när Oskar Käll gjorde sitt första mål i Onsalatröjan.

– Det var skönt att trycka in den. Jag hade haft ganska många lägen tidigare i matchen så det var jävligt skönt, säger Berntsson.

Två mål sist och ett mål idag, hur viktigt är det att du kommit i gång med målskyttet?
– Otroligt skönt. Det är otroligt hur mycket självförtroende gör i fotboll, speciellt som anfallare. Jag märker det på hela mitt mindset att självförtroendeboosten man får av att göra mål gör väldigt mycket för min egen del, säger David Berntsson.

Matchfakta: Division 2
Onsala BK–Landvetter 3 – 0 (0–0)
1–0 (58) William Berglund, 2–0 (68) David Berntsson, 3–0 (93) Oskar Käll

Mållöst på Ledet:
FOTBOLL 2025-07-06 KL. 19:47
Premium

Mållöst på Ledet: "Besviken"

TV-klipp och nyheter

Många har astma – utan att veta om det
2025-07-06 KL. 16:30
Premium

Många har astma – utan att veta om det

Obehandlad allergi ökar risken för astma
2025-07-06 KL. 17:45
Premium

Obehandlad allergi ökar risken för astma

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-06 KL. 19:47
Mållöst på Ledet: "Besviken"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.