Nationaldagsfirande är självklart i många kommuner i Sverige, tidigare även i Kungsbacka. Nationaldagsfirandet har ökat i alla åldrar bland både inrikes och utrikes födda. Många är stolta över att vara, och få bli, svensk!
På just nationaldagen är det naturligt att manifestera vår nationella gemenskap, inkludering och att visa upp den kulturella bredden i Sverige. Nationaldagsfirandet är en folkfest för stora och små och ska ske i nära samverkan med kommunens rika förenings- och kulturliv och självklart ska vi återuppta medborgarceremonin för dem som tidigare fått sitt medborgarskap i vårt land och ha ceremoniell hissflaggning. Tal och kulturella inslag av våra unga kulturutövare, så väl som av mer erfarna, är en självklarhet.
Sammantaget ser vi socialdemokrater, en stor vinst i att återuppta nationaldagsfirandet i kommunens regi vilket kan skänka glädje, lycka och gemenskap till alla kungsbackabor.
Socialdemokraterna yrkar därför att:
• Kommunfullmäktige ger kommunstyrelsen i uppdrag att återuppta nationaldagsfirandet i Kungsbacka.
Magdalena Sundqvist (S), kommunfullmäktigeledamot
Per Gunnarsson (S), kommunfullmäktigeledamot
"Jag känner inte att det är slut efter detta"
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.


