SPORT 2021-12-27 KL. 15:48

Nya besked - Aranäs ställer in match

Av Ronny Karlsson

Det blir ingen match för Aranäs HK mot IFK Ystad i handbollens elitserie på onsdag. Under måndagseftermiddagen ställdes matchen in och nu väntar två extramatcher i februari för Kungsbackalaget.

Nya besked - Aranäs ställer in match
Det blir ingen match på onsdag för David Florander och lagkamraterna i Aranäs HK. Foto: Arkivbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under måndagen var länge beskedet att matchen mellan Aranäs och IFk Ystad skulle spelas som planerat. Detta trots att två av hemmaspelarna insjuknat. Men under måndagseftermiddagen ändrades beslutet.
- Ja, nu är det snabba ryck. Förbundet gav klubbarna mandat att ta egna beslut och både vi och Ystad känner att det här är rätt, säger Aranäs tränare Jerry Hallbäck.
Det innebär att Aranäs får sina två sista matcher före EM-uppehållet uppskjutna. Även bortamatchen mot Skövde, som skulle ha spelats på annandagen, ställdes ju in.
- Med tanke på rådande läge i samhället är det helt okej att vi får ett längre uppehåll än planerat, säger Hallbäck.
Nu väntar i stället ett ganska tajt spelschema i februari. Då ska nämligen båda de uppskjutna matcherna spelas.
- Preliminärt blir det bortamatch i Skövde 2 februari. Sedan tittar vi på två datum för Ystadmatchen, och det är 12 eller 13 februari, säger Hallbäck.
Det är nu också klart med ny klubbadress för Adam Wennerholm efter säsongen. Kantspelaren har varit Aranäs bästa målskytt så här långt under säsongen, men NH-sporten kunde före jul berätta att han inte bli kvar i klubben. Lugi blir ny klubbadress, och Wennerholm har skrivit på ett tvåårskontrakt med laget från Lund.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I SPORT

Premium | SPORT 2025-09-14 KL. 19:13
BILDEXTRA från folkracet
Premium | SPORT 2025-09-09 KL. 17:00
Klubbens besked kring seniorlagen
Premium | SPORT 2025-09-08 KL. 11:11
"Det var bland det värsta jag gjort"

Fler nyheter

MEST LÄSTA SPORT

Premium | SPORT 2025-09-14 KL. 19:13
BILDEXTRA från folkracet

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 13:36
Usla starten förstörde skrällchansen
Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 10:18
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.