Klik venligst
NYHETER 2023-03-23 KL. 19:30

Trolleri fick barnen att lära sig via skratt

Av Eric Andersson

Iseråsskolan fick besök av underhållaren och magikern Tobbe Trollkarl. Inför ett hundratal förväntansfulla barn bjöd han på en show som bestod av både underhållning och miljöutbildning.

Trolleri fick barnen att lära sig via skratt
Tobbe Trollkarl bjöd på trolleri med återvunnet material. Foto: Eric Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Eleverna på Iseråsskolans fritids blev under onsdagseftermiddagen bjudna på en show av Tobbe Trollkarl. I föreställningen "Återvinn eller försvinn!" går Tobbe Trollkarl på ett underhållande sätt igenom vad och hur man bör återvinna materialet i de åtta medtagna återvinningskärlen.
– Det är tack vare kulturrådet som vi åker runt till 20 skolor runt om i landet och gör det här. Vanligtvis brukar jag inte göra föreställningar på skolor men det är superhärligt verkligen, säger Tobbe Trollkarl.


Det var förväntansfullt när showen skulle börja.


Han berättar att showen sattes upp för sju-åtta år sedan och han har gjort den drygt femtio gånger.
– Det är en galen inledning, sedan går jag ner lite i tempo och pratar om de olika materialen. Jag skulle säga att det är 50/50 mellan fokus på ett viktigt ämne och underhållning. Man lär sig bäst när man skrattar.

Gustav, Nike, Hugo och Lilly var några av barnen som bänkade sig i musiksalen för att bevittna trolleriet. Ingen av dem hade sett trolleri i verkligheten tidigare, men de kände igen Tobbe Trollkarl från bland annat sommarlovsmorgon.
– Jag hoppas att han ska trolla bort något. Kanske en tidning eller så, säger 8-åriga Nike innan föreställningen.

Lilly tycker det är viktigt att återvinna för att spara på planeten
– Det är jätteviktigt för miljön, säger hon.


Lilly, Nike, Gustav och Hugo var förväntansfulla inför föreställningen.


Klik venligst
Humorduon sätter fruarna i centrum i nya showen
KULTUR & NÖJE 2026-10-21 KL. 19:30
Premium

Humorduon sätter fruarna i centrum i nya showen

"Relationen kan kännas som att delta i en frågesport på teve"

Ridklubben sågar rapporten: ”Gör om, gör rätt”
SPORT 2026-10-21 KL. 17:51
Premium

Ridklubben sågar rapporten: ”Gör om, gör rätt”

Frillesås Rid- och Körklubb tvingades lämna tillbaka 5,8 miljoner

Möt lokala talangerna i årets TV-pucken
ISHOCKEY 2026-10-21 KL. 17:30
Premium

Möt lokala talangerna i årets TV-pucken

✔ Skiftade position ✔ Flyttade till Skåne ✔ Tagit steget in i storklubben

Succéprojekt ger praktik åt elever i anpassad skola
NYHETER 2026-10-21 KL. 12:10
Premium

Succéprojekt ger praktik åt elever i anpassad skola

Nu får Halland nationell uppmärksamhet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.