NYHETER 2022-06-24 KL. 11:55

Sju bilar i olycka på E6

Av Ronny Karlsson

En olycka med sju bilar inblandade inträffade på E6 under fredagsförmiddagen. Ingen ska ha skadats, men olyckan skapade köer.

Sju bilar i olycka på E6
Polisen fick ha hand om en seriekrock på E6 under fredagsförmiddagen. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var strax efter 11.00 på midsommaraftonens förmiddag som olyckan inträffade i höjd med Sandsjöbacka. Totalt var sju bilar inblandade och polis kallades förstås till platsen.
Där konstaterades att ingen person hade blivit skadad, men de sju bilarna gjorde att det blev köer, och många som var på väg till midsommarfirande blev försenade.
Tre av förarna som var inblandade i krocken misstänks också för att inte ha iakttagit avstånd till framförvarande fordon.
Vid 12.30-tiden kunde polisen lämna platsen. Olyckan inträffade i södergående riktning och det var den trafiken som påverkades i samband med olyckan.


Vårens Lanbit tar plats i ishallen
NYHETER 2026-05-14 KL. 17:45
Premium

Vårens Lanbit tar plats i ishallen

Fuktproblem på många hus – värst i Halland
NYHETER 2026-05-14 KL. 13:00
Premium

Fuktproblem på många hus – värst i Halland

Experten förklarar varför regionen sticker ut

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.