NYHETER 2019-01-30 KL. 11:00

Onsalaparet döms för kokain i hemmet

Onsalaparet döms för kokain i hemmet

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

300 gram kokain och cirka 100 gram MDMA hittades i parets garderob. Foto: Polisen

 

Ett par hade en stor mängd kokain i garderoben i sitt hem i Onsala. Nu döms mannen till tre års fängelse för grovt narkotikabrott. Kvinnan däremot döms enbart till dagsböter. 

 

Det var i september som polisen hittade nästan 300 gram kokain och cirka 100 gram MDMA i en garderob i parets hem. Både mannen och kvinnan påträffades även påverkade av narkotika.

 

I tingsrätten medger mannen att han förpackat och förvarat förpackningarna som innehöll narkotika, men uppger att han inte visste vad de innehöll. Tingsrätten bedömer inte det som trovärdigt utan dömer mannen till tre års fängelse för grovt narkotikabrott, ringa narkotikabrott och rattfylleri.

 

Kvinnan frias däremot för grovt narkotikabrott. Kvinnan förnekar att hon har något med narkotikan i garderoben att göra och tingsrätten menar att det inte går att bevisa det motsatta. Hon erkänner dock att hon var påverkad av narkotika när hon togs och döms för ringa narkotikabrott. Straffet blir att betala dagsböter.

 

Läs mer: Packade kokain – åtalas för grovt narkotikabrott



Därför stannar huvudtränaren
ISHOCKEY 2025-04-30 KL. 09:00
Premium

Därför stannar huvudtränaren

Nu har Kungsbackas nya toppchef klivit in i rollen
NYHETER 2025-04-30 KL. 07:00
Premium

Nu har Kungsbackas nya toppchef klivit in i rollen

Befolkningsutveckling och civilt försvar i fokus

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-04-30 KL. 20:00
En ny röst på rallycrosshimlen
Premium | NYHETER 2025-04-30 KL. 17:00
Rapsrutan har öppnat igen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

97-årige Lennart hyllas för sina 80 år inom politiken

97-årige Lennart hyllas för sina 80 år inom politiken

Lennart Nellemark var 17 år när han gick med i Högerns ungdomsförbund. Sedan dess har han suttit i kommunfullmäktige i Kungsbacka och haft många viktiga uppdrag inom partiet. I dag har han varit aktiv inom Moderaterna i 80 år och tilldelades nyligen partiets förtjänsttecken för sin insats. – Det är roligt att vara en del av det som bestämmer, säger Lennart Nellemark.