NYHETER 2021-01-12 KL. 21:15

Nu ökas vaccinationstakten

De transportproblem som tvingat regionerna att spara vaccindoser är lösta. Och snart kan även den som har hemtjänst eller hemsjukvård bli vaccinerad i hemmet.

Nu ökas vaccinationstakten

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

De transportproblem som tvingat regionerna att spara hälften av sina vaccindoser för att kunna garantera att de som fått dos 1 av det nya covidvaccinet, ska kunna garanteras ytterligare en dos – i rätt tid – är lösta. Regionerna behöver inte längre vara rädda för att vaccinleveranser ska försenas eller utebli.

Vaccin till hemtjänsten


Det får till följd att vaccinationstakten kan ökas. På torsdag 14 januari inleds vaccineringen av de Kungsbackabor som har hemtjänst. Parallellt börjar man även vaccinera viss vårdpersonal mot Covid-19.

Enligt Region Halland ska även den transportplan för vaccin till de hemtjänsttagare som behöver kunna vaccineras i hemmet vara färdig. Planen ska göra det möjligt att transportera det känsliga vaccinet färdigblandat och hemvaccinationerna kommer att kunna inledas ”inom kort”.

Snart dags för dos 2


Senast den 17 januari, på söndag, ska alla Kungsbackabor som bor i särskilt boende ha fått möjlighet att ta vaccindos nummer ett, och från och med måndag 18 januari kan de som fick sin första dos covidvaccin under vecka 52 få sin andra spruta.

Det uppger Sveriges Radio P4 Halland.

LÄS ÄVEN:

Pfizers vaccin ställer till problem för hemtjänsten

Lyckat fiskeprojekt i Veån gav en tår i ögat
NYHETER 2025-05-22 KL. 21:00
Premium

Lyckat fiskeprojekt i Veån gav en tår i ögat

Ån restaurerades - ska se ut som för 150 år sedan

TV-klipp och nyheter

Stjärnan i en stor intervju inför finalen
2025-05-22 KL. 20:00
Premium

Stjärnan i en stor intervju inför finalen

✔ Om att vara utanför elvan ✔ Var hon vill bo ✔ Den stundande finalen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.