NYHETER 2019-01-09 KL. 07:24

Man ramlade ned från lastbilsflak

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strax före klockan 01.00 under natten till onsdagen kom ett larm om att en man hade ramlat ned från ett lastbilsflak på Kabelgatan  i centrala Kungsbacka.  

– Han har varit där och arbetat och trillat ned och slagit sig i huvudet, säger Christer Fuxborg, polisens presstalesperson i region Väst. 

Mannen fick föras till sjukhus med ambulans efter händelsen. Han ska ha blött från huvudet och troligtvis ha fått en hjärnskakning.

Mannen ska vara  en lastbilschaufför i 40-års åldern och polisen har skrivit en anmälan om arbetsplatsolycka.

Varför mannen trillade ned från lastbilsflaket är oklart. 

 

Skaffa Norra Hallands app här



FOTBOLL 2026-04-29 KL. 17:27
Premium

Möt Adam Fogelblad i nya rollen i Gais

✔ Första tiden ✔ Vad han lockades av ✔ Varför han inte ville ha en heltidstjänst

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-04-29 KL. 17:27
Möt Adam Fogelblad i nya rollen i Gais

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.