En man i Kungsbacka ska ha misshandlat sin hustru genom att bland annat slå henne och ta stryptag på henne. Nu döms han till åtta månaders fängelse.
Mannen är i 45-årsåldern och var gift och sambo med kvinnan som han ska ha misshandlat. Det var i september som mannen bland annat ska ha knuffat kvinnan så att hon fallit till golvet, slagit henne i ansiktet, dragit henne i håret och tagit ett kraftigt stryptag om hennes hals. Vid ett annat tillfälle, en månad tidigare, ska mannen också ha tagit ett stryptag på henne.
Mannen medger att han har tagit ett grepp bakifrån om kvinnan, men påstår att det inte orsakade henne några skador. Förutom det förnekar han gärningarna och bestrider ansvar för brott.
Tingsrätten menar dock att kvinnan har gett ett uppriktigt intryck och att hennes uppgifter får stöd av bland annat det hennes dotter uppger att mamman berättat för henne om vad som hänt. Kvinnans uppgifter stämmer också väl överens med den bedömning som rättsläkaren gjort av skadornas uppkomst. Tingsrätten dömer därmed mannen för två fall av misshandel. Mannen förekommer sedan tidigare i belastningsregister för trafikbrott och det samlade straffvärdet för samtliga brott blir åtta månaders fängelse. Mannen ska även betala 77 500 kronor till staten.
"98 procent av alla vi möter är positiva"
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.