Klik venligst
NYHETER 2022-04-19 KL. 16:15

Ingen teknisk undersökning efter "Beverly Hills"–branden

Av Julia Sandstén Vikberg

Bostadsmodulerna på Inlag brann ner till grunden. Enligt polisen är det därför meningslöst att göra en teknisk undersökning på brandplatsen.

Ingen teknisk undersökning efter
Natten till måndagen började "Beverly Hills" att brinna. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Bostadsmodulerna, som i folkmun kallas Beverly Hills, började brinna natten till måndagen. Räddningstjänsten jobbade hela natten med att släcka branden, men byggnaderna gick inte att rädda. Polisen spärrade av platsen för en teknisk undersökning, men beslutade på tisdagen att inte göra en teknisk undersökning på brandplatsen.
– Teknikern har tagit del av det som finns i datorn och kommit fram till att det är meningslöst. Det är inget kvar. Räddningstjänsten lät det brinna ner och har flyttat på plåtar på taket för att komma in och släcka, säger Lars Liffner, förundersökningsledare på Kungsbackapolisen.
Polisen har rubricerat händelsen som allmänfarlig vårdslöshet genom brand.
– Det finns nog ingen naturlig brandorsak. Om det har skett med mening eller genom vårdslöshet är omöjligt att veta, säger Lars Liffner.
Det finns ingen misstänkt.

Läs mer: Stort pådrag vid brand i Beverly Hills

Klik venligst
Kommunanställd fick sy nio stygn efter blodig olycka
NYHETER 2026-10-19 KL. 12:45
Premium

Kommunanställd fick sy nio stygn efter blodig olycka

Nu anmäls händelsen

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-10-19 KL. 10:21
Premium

Sporthelgen i korthet

Stopp i tågtrafiken
NYHETER 2026-10-19 KL. 10:15

Stopp i tågtrafiken

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.