NYHETER 2021-11-08 KL. 07:50

Inbrott på företag - bröt upp fönster

Av Julia Sandsten Vikberg

Ett larm gick igång hos ett företag på söndagskvällen. En person hade tagit sig in genom att plocka ut ett fönster.

Inbrott på företag  - bröt upp fönster

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strax före klockan 21.00 på söndagskvällen gick ett kameralarm hos företaget på Valldavägen. Kameran hos förretaget visade att någon rörde sig inne i lokalen. Polisen larmades till platsen.
– Det verkar som att någon har plockat ut ett fönster och tagit sig in, säger Peter Adlersson, polisens presstalesperson i region Väst.
Ingen var på platsen när polisen anlände. Man har inte kunnat se att något stulits av företaget. Polisen har skrivit en anmälan om försök till stöld genom inbrott.

MC-trenden: Fler hojar på vägarna och äldre förare
2026-05-06 KL. 20:00
Premium

MC-trenden: Fler hojar på vägarna och äldre förare

Så ser MC-ägandet ut i Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.