NYHETER 2024-01-22 KL. 17:19

Driftstörning hos Ica – butiker i Kungsbacka drabbas

Av Julia Sandstén Vikberg

Ica har drabbats av en driftstörning, vilket påverkar Kungsbackas Ica-butiker. Hemsida har legat nere, det går inte att logga in på Ica-banken och kunder i butikerna kan ha problem med att komma åt medlemserbjudanden.

Driftstörning hos Ica – butiker i Kungsbacka drabbas
Ica har drabbats av en driftstörning vilket påverkar Ica Maxi i Hede och Ica Kvantum i Kungsbacka. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

På måndagseftermiddagen drabbades ICA av driftstörningen. Norra Halland har pratat med en medarbetare på ICA Maxi i Hede som uppger att det började vid 14.30-tiden.

– Det är något fel med nätverket så det är problem med alla tjänster kopplade till Ica. Bland annat så strular Ica:s lojalitetssystem. De flesta får upp sina köp, men vissa personliga erbjudanden och poäng man tjänar går inte att få in nu eftersom att det ligger nere, säger hon.

Enligt henne kommer kunder kunna få medlemsrabatter och poäng senare.

– Det får man i efterhand i stället. Man kan att få en kompensationscheck för de erbjudanden som inte kunnat användas, säger hon.

Det är oklart vad som orsakat driftsstörningen och hur länge det kommer att pågå.

– De håller nu på med en felsökning så än så länge vet vi inte, säger hon.

Ica:s hemsida har legat nere och det är även problem med Ica-banken. På bankens hemsida står det "Just nu går det inte att logga in på banken via hemsidan eller vår app. Felsökning pågår! Var dessutom uppmärksam på sms som ser ut att komma från oss om att man fått ett lån beviljat. Detta är ett bluff-sms. Ring inte numret, klicka inte på några länkar och radera meddelandet."



TV-klipp och nyheter

En Frillesåsröst tystnar efter 18 år
2025-05-17 KL. 16:45
Premium

En Frillesåsröst tystnar efter 18 år

Efter olyckan – boende vill se åtgärder på vägen
2025-05-17 KL. 09:00
Premium

Efter olyckan – boende vill se åtgärder på vägen

"Nästa gång är det inte grindstolparna, nästa gång är det barnen"

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld
NYHETER 2025-05-15 KL. 21:00
Premium

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld

Bomben i Kolla – nu startar rättegången

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-05-17 KL. 16:45
En Frillesåsröst tystnar efter 18 år

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.