NYHETER 2018-03-10 KL. 15:10

Beslut: Nazist får inte tillbaka sitt vapen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det hjälpte inte att hänvisa till jägarexamen. Den 23-årige nazisten i Kungsbacka får inte behålla sin vapenlicens.

 

Mannen är aktiv i den nazistiska organisationen Nordiska motståndsrörelsen.

I mars 2015 tog 23-åringen jägarexamen. Han fick licens och äger två gevär av äldre modell, där det ena geväret är tillverkat 1960.

När han vid en demonstration i Stockholm blev misstänkt för våldsamt upplopp, fick polisen upp ögonen för honom och tog hans vapen i beslag. De upphävde också han licens.

Men mannen överklagade beslutet. Förundersökningen hade lagts ner och han var inte längre misstänkt för ett brott.

Men polisen stödde sig på Säpos bedömning. De menar att innehav av vapen, både legala och illegala, har en viss betydelse för organisationens ”varumärke” och ”skrämselkapital”, menar polisen.

Vid bedömningen om ett vapen kan komma att missbrukas är det inte bara den enskilde vapeninnehavarens egenskaper som ska vägas in utan också den miljö hen vistas i.

23-åringen överklagade beslaget till Förvaltningsrätten. Hans juridiska ombud skrev att 23-åringens uppgift i NMR bara är att skapa opinion genom att dela ut flygblad och delta i demonstrationer.
Vapnen används bara till jakt och att han har införskaffat sig egen mark. Han är också aktiv i ett jaktlag.

Polisen å sin sida påpekade att mannen numera är misstänkt för ofredande och egenmäktigt förfarande vid ett annat tillfälle.

Förvaltningsrätten går på polisens linje och avslår överklagan. Domstolen pekar bland annat på att NMR ”framhäver rätten till självförsvar och det finns inom organisationen en fascination för skjutvapen”.

Någon vapenlicens lär det inte bli så länge mannen tillhör naziströrelsen.

 

FAKTA:

  • Nordiska motståndsrörelsen, NMR, bildades 1997 som Svenska motståndsrörelsen, SMR. Säger sig kämpa för den vita rasens överlevnad och inrättandet av en nordisk nationalsocialistisk republik.
  • Säkerhetspolisen har uppgett att NMR är den nazistgrupp som utgör det största hotet mot landets inre säkerhet.
  • NMR har genomfört flera auktioner i Kungsbacka. I januari förra året satte de upp avspärrningsband kring entrén till två gymnasieskolor i kommunen.
  • Flera hushåll har också fått nazistiska flygblad från organisationen, och klistermärken och propaganda har satts upp på och vid stadshuset.

 

Foto: Patrik Svedberg



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-07-26 KL. 17:55
BILDEXTRA: 30 bilder från EM i dragkamp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.