Dragspelsgalan drog nästan fullt hus i Kungsbacka teater i söndags. Artisterna som kom från Norrland, Frankrike, Danmark och Fjärås bjöd på svängig musik i olika genrer.
1997 ordnade Karlssons Musik dragspelsgalan för första gången i Kungsbacka.
– Förra året hade vi en jubileumskonsert istället, men annars har vi kört varje år, berättar Sven Karlsson, vars föräldrar Ingvar och Siv grundade företaget.
Kvällens publik kom från många håll i Sverige och ett par av våra grannländer. Och några kom från samma trakter som musikfamiljen själva.
– Vi har varit med nära nog varje gång, säger Thomas Åkesson, som på håll är släkt med arrangörerna.
– Det bästa är att det är varierande musik från olika genrer. Vi kanske inte alltid lyssnar på dragspel hemma, men eftersom vi gillar att dansa gammeldans passar det bra, säger Ingela Åkesson.
– Vi har alltid bra artister och i år är vi extra glada att det otroligt duktiga franska paret Eric och Sandra Bouvelle har sin sverigedebut här på vår dragspelsgala, säger Sven Karlsson.
Talangerna stod sånär för en osannolik upphämtning
Snabba ryck för att hinna färdig innan arkeologerna ska till
En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.



