MUSIK 2023-10-15 KL. 17:50

Svängigt värre när dragspelarna drog i bälgen

Av Malin Söderlind

Dragspelsgalan drog nästan fullt hus i Kungsbacka teater i söndags. Artisterna som kom från Norrland, Frankrike, Danmark och Fjärås bjöd på svängig musik i olika genrer.

Svängigt värre när dragspelarna drog i bälgen
Bildspel. Klicka på bilden för att bläddra. Sören Brix från Danmark spelade tillsammans med Lars Karlsson band i bandets egen låt "Panik i chokladfabriken".

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

1997 ordnade Karlssons Musik dragspelsgalan för första gången i Kungsbacka.

– Förra året hade vi en jubileumskonsert istället, men annars har vi kört varje år, berättar Sven Karlsson, vars föräldrar Ingvar och Siv grundade företaget.

Kvällens publik kom från många håll i Sverige och ett par av våra grannländer. Och några kom från samma trakter som musikfamiljen själva.

– Vi har varit med nära nog varje gång, säger Thomas Åkesson, som på håll är släkt med arrangörerna.

– Det bästa är att det är varierande musik från olika genrer. Vi kanske inte alltid lyssnar på dragspel hemma, men eftersom vi gillar att dansa gammeldans passar det bra, säger Ingela Åkesson.

– Vi har alltid bra artister och i år är vi extra glada att det otroligt duktiga franska paret Eric och Sandra Bouvelle har sin sverigedebut här på vår dragspelsgala, säger Sven Karlsson.



Dragspelsgalan drog nästan fullt hus med cirka 400 personer i publiken.
Backstage: Päivi Sundeqvist från Kramfors är för första gången med som artist på galan. Maken Jörgen Sundeqvist har spelat i Kungsbacka flera gånger.
Lars Karlsson band Peter Brodin på gitarr för Thomas Andersson var sjuk, Göran Viksten på trummor, Lars Karlsson på dragspel och Simon Höckert på bas.
Barbro Andrén och Margareta Eriksson representerade IFK Fjärås och sålde lotter med vinster skänkta av arrangören Karlssons Musik.
Sven Karlsson, en av arrangörerna från Karlssons Musik välkomnade sina vänner Camilla Kjellman, Heli Karvonen och Morgan Andrén till evenemanget.
Tore Thorsson, Thomas Åkesson, Margareta Ivarsson och Ingela Åkesson har gästat galan många år och uppskattar varierad musik från flera genrer.
En ensam man på scenen med sitt dragspel ser väldigt lite ut för världen, men vilket drag Sören Brix kunde åstadkomma.

Invånarna fick själv välja ut blommorna till torget
NYHETER 2026-07-15 KL. 15:00
Premium

Invånarna fick själv välja ut blommorna till torget

"Roligt att det fanns ett sådant engagemang"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.