Klik venligst
MUSIK 2023-10-15 KL. 17:50

Svängigt värre när dragspelarna drog i bälgen

Av Malin Söderlind

Dragspelsgalan drog nästan fullt hus i Kungsbacka teater i söndags. Artisterna som kom från Norrland, Frankrike, Danmark och Fjärås bjöd på svängig musik i olika genrer.

Svängigt värre när dragspelarna drog i bälgen
Bildspel. Klicka på bilden för att bläddra. Sören Brix från Danmark spelade tillsammans med Lars Karlsson band i bandets egen låt "Panik i chokladfabriken".

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

1997 ordnade Karlssons Musik dragspelsgalan för första gången i Kungsbacka.

– Förra året hade vi en jubileumskonsert istället, men annars har vi kört varje år, berättar Sven Karlsson, vars föräldrar Ingvar och Siv grundade företaget.

Kvällens publik kom från många håll i Sverige och ett par av våra grannländer. Och några kom från samma trakter som musikfamiljen själva.

– Vi har varit med nära nog varje gång, säger Thomas Åkesson, som på håll är släkt med arrangörerna.

– Det bästa är att det är varierande musik från olika genrer. Vi kanske inte alltid lyssnar på dragspel hemma, men eftersom vi gillar att dansa gammeldans passar det bra, säger Ingela Åkesson.

– Vi har alltid bra artister och i år är vi extra glada att det otroligt duktiga franska paret Eric och Sandra Bouvelle har sin sverigedebut här på vår dragspelsgala, säger Sven Karlsson.



Dragspelsgalan drog nästan fullt hus med cirka 400 personer i publiken.
Backstage: Päivi Sundeqvist från Kramfors är för första gången med som artist på galan. Maken Jörgen Sundeqvist har spelat i Kungsbacka flera gånger.
Lars Karlsson band Peter Brodin på gitarr för Thomas Andersson var sjuk, Göran Viksten på trummor, Lars Karlsson på dragspel och Simon Höckert på bas.
Barbro Andrén och Margareta Eriksson representerade IFK Fjärås och sålde lotter med vinster skänkta av arrangören Karlssons Musik.
Sven Karlsson, en av arrangörerna från Karlssons Musik välkomnade sina vänner Camilla Kjellman, Heli Karvonen och Morgan Andrén till evenemanget.
Tore Thorsson, Thomas Åkesson, Margareta Ivarsson och Ingela Åkesson har gästat galan många år och uppskattar varierad musik från flera genrer.
En ensam man på scenen med sitt dragspel ser väldigt lite ut för världen, men vilket drag Sören Brix kunde åstadkomma.

Klik venligst
De tar upp kampen mot utsatthet på nätet
NYHETER 2026-04-16 KL. 21:00
Premium

De tar upp kampen mot utsatthet på nätet

"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.