JOBB & PENGAR 2022-04-20 KL. 09:00

Villor i stället för fallfärdiga stugor

Av Kristian Alm

20 villor i närheten av Furulidsskolan – det vill P-O Cristenson bygga. På samma område står idag gamla sommarstugor han fått föreläggande om att riva.
– Jag har försökt bygga på marken flera gånger förut men fått nej, medger den kände fastighetsägaren.

Villor i stället för fallfärdiga stugor
Byggsugen. De gamla sommarstugorna ska bort – nu gör P-O Cristenson ett nytt försök att bygga villor på marken. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det handlar om ett skogsområde längs Högekullevägen. Cristenson köpte marken på 8,5 hektar med tillhörande enkla stugor på 80-talet. Affärsidén var inte de små hyrorna stugägarna betalade, utan tanken var att få stycka av och bygga villor och parhus.
– Jag har lämnat in förslag och begäran om planläggning vid ett par tillfällen men fått blankt nej.
Så området har legat kvar orört, och när torrdass och enkel kallvattenledning från en brunn i närheten inte lockade några sommarfamiljer längre övergavs stugorna.
Men i höstas hade byggnadsnämnden tröttnat på förfallet, och gav Cristenson fyra månader på sig att riva, annars blir det vite med 20 000 kronor per byggnad, sammanlagt alltså 220 000 kronor.
– Jag är på gång, men har inte hittat någon som kan fälla träden så att maskinerna kommer till, säger P-O Cristenson.
Under tiden gör han ännu ett försök att få bygga på marken. Han har letat fram ett gammalt protokoll från 1970-talet då marken låg under Särö kommun.
– Där står att området ska bebyggas, så jag hänvisar till det.
Därför har Cristenson nu lämnat in ansökan om planbesked för att få bygga ett antal villor på marken.
– Det är inte sagt hur många, men bort 20 handlar det väl om.
Han menar att området skulle bli en naturlig länk mellan villorna i Halla och Södergårdsvägen.
Tror du det går bättre denna gång?
– Jag behöver nog ett "lycka till". Kommunen säger ju nej till allt väster om motorvägen.


I de grönmarkerade områdena kring Högekullevägen i Vallda vill P-O Cristenson bygga villor.




Uppgifter: Gängledare tvingade krögare att sparka dörrvakt
NYHETER 2026-11-01 KL. 16:49

Uppgifter: Gängledare tvingade krögare att sparka dörrvakt

✔ Kriminellt gäng försöker etablera sig ✔ Kungsbackapolisen inleder insats ✔ "Skrämt slag på vakter och krögare"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-11-02 KL. 17:30
Lutar åt comeback för profilen
Premium | SPORT 2026-11-02 KL. 11:09
Sporthelgen i korthet
Premium | KRÖNIKOR 2026-11-02 KL. 10:00
Krönika: Den oheliga alliansen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.