JOBB & PENGAR 2021-12-21 KL. 16:47

Så ska köpcentrerna klara restriktionerna

Av Kristian Alm

Stängd ingång och extra entrévärdar – på så sätt ska köpcentrerna klara julhandeln och mellandagsrean trots de nya restriktionerna.

Så ska köpcentrerna klara restriktionerna

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mitt i den värsta köpruschen inför julhelgen kom beskedet som ingen handlare ville ha: maxantal kunder i butiken.
Men Per Wallentin, centrumledare på Hede fashion outlet, är ganska lugn.
– Det är som att gå tillbaka till situationen för ett år sedan – men det är bara att gilla läget. Men vi är glada för att det enbart handlar om att hålla avstånd och ha tio kvadratmeter per person, för mellandagsrean är en viktig period.
– För att ha 100 koll på hur många kunder vi har inne på köpcentret kommer vi för första gången att stänga vår lilla entré. Blir det mycket folk, så får de köa på vår parkering. På så sätt garanterar vi att det går att hålla avstånd.
Hur gör butikerna?
– De ansvarar för sin egen yta, men vi kommer att se till att de har material för att visa för kunderna vad som gäller. Sen får de har sitt eget system. En del använde galgar förra gången. När galgarna i entrén var slut, var butiken full och man fick vänta.
Har ni funderat på vaccinationsbevis?
– Nej, det är inga krav på det, och våra ägare har tagit ställning till att det som åligger oss är att se till vi har rätt antal kunder inne.
Även Kungsmässan skärper entrékontrollen.
– Vi har ett bra räknesystem som hela tiden har koll på hur många som är inne i på Kungsmässan, men vi kommer att ha fler entrévärdar för att informera och se till att det inte blir folksamlingar, berättar centrumledare Daniel Peterson.
– Vi får ha 4 000 inne samtidigt men kommer att sätta stopp vid 3 800. Men vi kommer troligen inte upp i de siffrorna ändå. I dag hade vi 2 200 personer som mest, och detta brukar vara bästa veckan på året.
Vad säger du om läget?
– Det är så klart tråkigt att det kommer i sista julveckan, men det är bara att följa reglerna och hoppas att det inte påverkar handeln.




Alkoholinköp doldes med reseräkning
NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Premium

Alkoholinköp doldes med reseräkning

Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat

TV-klipp och nyheter

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt
NYHETER 2026-01-16 KL. 12:30
Premium

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt

"Hade varit mer transparent att redovisa kvittot"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-16 KL. 12:00
Kvitto orsakar infekterad personstrid
Premium | NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Alkoholinköp doldes med reseräkning

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.