BLÅLJUS 2020-01-16 KL. 11:07

Ingen gripen för knivrån

19-åringen hade varit på fotbollsträning när han igår kväll blev rånad på sin väska och mobiltelefon av okända gärningsmän. Ingen misstänkt har gripits.

Ingen gripen för knivrån

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det ska vara på baksidan av Elof Lindälvs gymnasium som en ung man rånades vid 23-tiden går.

– Han blev angripen av flera män. En utdelade ett slag som träffade honom i ansiktet och han fick ett knivhugg i armen, säger David Lorentz, gruppchef för utredning, polisen i Kungsbacka.

Fick hjälp av busschaufför


Rånarna försvann sedan därifrån med hans träningsväska och mobiltelefon. Mannen fick hjälp av en busschaufför att tillkalla polis, som mötte upp honom vid Kungsbacka station.

– Vi har inte fått något signalement ännu, målsägande säger ”män”. Han ska höras mer av oss under dagen så att vi får mer information, säger David Lorentz.

19-åringen har blivit utskriven från sjukhuset.

 

Här kan du läsa fler Blåljusnyheter

TV-klipp och nyheter

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”
2026-09-21 KL. 20:00
Premium

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”

Berättar om: • Historiska kriminaldramat • Varför sekelskiftet fascinerar • Besöket på teatern

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”
NYHETER 2026-09-21 KL. 11:52
Premium

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”

Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås

Sporten i korthet
SPORT 2026-09-21 KL. 11:25
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-09-21 KL. 13:30
FBK-tränaren sågar cupens upplägg

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.