FOTBOLL 2020-06-27 KL. 17:33

IFK Fjärås orkade inte hela vägen

Tidigt underläge och mycket jagande av boll. Trots det var IFK Fjärås nära att få med sig en poäng hemma mot Astrio.

– Vi fick försvara i stort sett hela matchen och det tar på krafterna, säger Jonathan Gunnarsson.

IFK Fjärås orkade inte hela vägen



Gästande Astrio fick rulla mycket boll när de ställdes mot IFK Fjärås på Ögärdet. Framförallt under den första halvleken. I den andra var det mer jämnt och IFK Fjärås hade bud på flera mål. Bland annat räddades bollen på mållinjen efter att kaptenen Steven Black nått högst på en hörna.

Och på tilläggstid skickade yttern Jonathan Gunnarsson bollen mot mål. Publiken, som samlats utanför staketen, och alla på plan höll andan när bollen såg ut att gå in i krysset. Istället tog den i stolpen.

– Det var segt när jag såg att den inte gick in. Men det är det som skiljer. Ibland har man tur och ibland inte, säger Gunnarsson.

Närmare än så kom inte IFK Fjärås och domaren blåste av matchen som slutade med en ny förlust, denna gång med 0–1.

– Jag tycker att vi spelade bra och gjorde vad vi skulle. Men vi mötte ett väldigt bra motstånd som gillar att rulla boll. Vi fick försvara i stort sett hela matchen och det tar på krafterna. Och det är vad som gör skillnaden i den sista tredjedelen – att vi inte riktigt kan ha skärpan i avsluten, säger Gunnarsson.

Läs fler fotbollsnyheter här.

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka
NYHETER 2026-02-18 KL. 12:00
Premium

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka

"Mer tilltro till marknaden nu"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-19 KL. 15:48
Just nu: Köer på E6 efter olycka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.