FOTBOLL 2022-05-07 KL. 18:23

Vinst i tidig sexpoängsmatch

Av Carl Schöndell

Knappt men klart. Tölö IF hemmaslog Ullareds IK efter mål av Assane Youme och Oscar Samuelson varav den sistnämnde gjorde det matchvinnande målet.
– Jag fick en fin förstatouch och sen får jag med mig bollen lite turligt i kampen med mittbacken där, sen var det bara peta in den, säger Samuelsson.

Vinst i tidig sexpoängsmatch
Oscar Samuelsson brottar sig loss från försvararen och fastställer slutresultatet 2–1. FOTO: Carl Schöndell

Fotboll Division 2: Tölö IF – Ullareds IK 2 – 1
Det var två lag i de nedre regionerna av tabellen som ställdes mot varandra när Tölö IF tog emot Ullareds IK på Hamravallen. Och det var ett lag som tog tag i taktpinnen, nämligen hemmalaget.
– Vi är vassare, våra yttrar och kanske jag också. Vi har mer boll och är lite mer rejäla i spelet, säger Oscar Samuelsson.

Det gestaltades inte minst genom hemmalagets spel ute på kanterna, där Chadly Maduka och Assane Youme ständigt ställde Ullaredsförsvaret på prov.

Det var också där det första målet skulle komma, när bollen hittade fram till Maduka ute på högerkanten fintade han sedvanligt förbi sin försvarare och därefter spelade han en fristående Youme som kunde peta in bollen i öppet mål.

Och centralt fanns en hårt arbetande Oscar Samuelsson som hela tiden satte press och löpte på alla chanser han fick.
Är det instruktioner eller din spelstil att jobba så hårt?
– Ja, men vi har kommit överens om det. Och jag tycker det har funkat bra i stort sätt varje match. Att jobba hårt i både defensiv och offensiv, jag känner mig bra tränad och klarar av att göra det, säger Samuelsson.

Men trots spelövertaget så kom bortalaget in i matchen allt mer. Och när de i den 32:a minuten gjorde 1–1 var det inte helt orättvist. När de grönsvarta inte längre kunde dominera spelet så såg det bitvis oroligt ut.

Bestämd andra halvlek

Men när lagen återigen entrade planen så var det ett bestämt Tölö IF och inte minst Samuelsson som blev allt mer inblandad i spelet, såväl offensivt som defensivt.

Och när han fick sin första riktigt farliga chans så var anfallaren klinisk. I en djupledslöpning sprang han först ifrån sin försvarare för att sedan se ut att slarva bort chansen men visade då prov på fin teknik och styrka kunde hålla borta både målvakt och försvararen för att peta in bollen som sedermera skulle bli vinstmålet.
– Man får slita i sådana här matcher, det är svår matta och en brötig match, då får man slita lite extra, säger Samuelsson.

Anfallaren hade också möjlighet att göra fler mål. Men det där riktiga superläget dök aldrig upp.
– Jag kunde gjort några fler mål men det vill sig inte till hundra, men det kommer, säger han.

Ullared gjorde vad de kunde för att skapa någon slags slutforcering men de sista tio minuterna visade Tölö på styrka både mentalt och fysiskt.

Segern var Tölös andra för säsongen och fortsätter man på samma spår kan man etablera sig som ett mittenlag i division 2.

Matchfakta: Tölö IF – Ullareds IK 1–2 (1–1)?1–0 (13) Assane Youme, 1–1 (32), 2–1 (54) Oscar Samuelsson

Inbrott avbröt julfirandet
NYHETER 2025-12-30 KL. 21:30
Premium

Inbrott avbröt julfirandet

Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare
FOTBOLL 2025-12-30 KL. 20:21
Premium

Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare

Aranäs tog sin fjärde poäng för säsongen

Krönika: En poänglös protest?
KRÖNIKOR 2025-12-30 KL. 17:00
Premium

Krönika: En poänglös protest?

Krönika: Fyrverkerier av ondo
KRÖNIKOR 2025-12-30 KL. 16:00
Premium

Krönika: Fyrverkerier av ondo

Tasnim:
NYHETER 2025-12-30 KL. 12:45
Premium

Tasnim: "Sverige klarar sig inte utan de flyktingarna"

10 år sedan flyktingkrisen

Dima:
NYHETER 2025-12-30 KL. 12:15
Premium

Dima: "Jag är stolt över mig och min familj"

10 år sedan flyktingkrisen

Tio år i Sverige – nu har Nour hela sitt liv här
NYHETER 2025-12-30 KL. 11:45
Premium

Tio år i Sverige – nu har Nour hela sitt liv här

10 år sedan flyktingkrisen

Jubilaren Sofie försöker ha bra människor nära sig
FAMILJ 2025-12-30 KL. 08:22
Premium

Jubilaren Sofie försöker ha bra människor nära sig

Är instruktör i pole och har rest till andra sidan jordklotet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.