FOTBOLL 2026-08-09 KL. 18:17

Tränaren efter krysset: "I dag är fotboll inte rättvist"

Av Andreas Linder

Kungsbacka IF och Lerkil kryssade i Kungsbackaderbyt. Mattias Viggeborn grämer sig över KIF:s missade chanser.
– Vi brände orimligt många lägen.

Tränaren efter krysset:
Kungsbackaderbyt mellan KIF och Lerkil slutade oavgjort. Arkivfoto: Christian Johansson

Mattias Viggeborn får frågan om resultatet i Kungsbackaderbyt speglar matchbilden. Han börjar skratta.

– Vi brände orimligt många lägen. Vi sköt i stolpen, vi brände ett friläge från halva plan i den 88:e minuten. Lerkilspelarna bad om ursäkt för att de fick med sig en poäng. I dag är fotboll inte en rättvis sport, säger han.

KIF tog ledningen efter 54 minuter. Lerkil kvitterade 20 minuter senare. Krysset gör att KIF har 11 poäng efter 14 spelade matcher. Laget ligger näst sist i serien.

– Vårt dåliga självförtroende gör att vi missar våra chanser. Vi behöver ta en seger snart. Och våra tongivande spelare behöver göra mål, för att få en mental boost, säger Mattias Viggeborn.



Fotboll
Division 4 Halland
Kungsbacka IF – Lerkils IF 1–1
Matchfakta
Kungsbacka IF – Lerkils IF 1–1 (0–0)
1–0 (54) Hugo Trommestad, 1–1 (74) Hugo Lindström


TV-klipp och nyheter

Avgjorde sista kvarten –
2026-08-09 KL. 17:00

Avgjorde sista kvarten – "Snäppet vassare"

Fem mål i andra när City slog Fjärås

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-08-08 KL. 18:09
Simon Edvinsson om NHL-genombrottet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.