Matchplanen fungerade till punkt och pricka. Tölös djupledsspel gav fyra mål, men framför allt tre poäng.
FOTBOLL: DIVISION 3
Tölö IF – Vinbergs IF 4 – 3
Tölötränaren Matilda Bergstrand tog fart längs sidlinjen efter att domaren satt pipan i munnen och blåst av matchen. Sedan for hon upp i ett segerhopp. Tölö IF hade slagit en av huvudfavoriterna till seriesegern, men det var dramatiskt.
– Det var för spännande, säger Matilda Bergstrand och skrattar.
Segern grundlades i hur hemmalaget utnyttjade ytorna i gästernas försvar. De hade inför matchen pratat om svagheterna i Vinbergs defensiv, det fanns djupledsbollar att slå.
Efter många försök kom till slut Elin Björnson rätt. Ensam med målvakten gjorde hon inget misstag och chippade in kvitteringen. Dock tvingades hon utgå i samma situation.
– Vi har pratat i veckan om att vi ska offra oss. Elin offrade sig verkligen när målvakten gjorde en bra slängning och landade på knät, säger tränaren Matilda Bergstrand.
I den andra halvleken fick Tölö IF en smakstart när Maja Abrahamsson blev sopren. Anfallaren rundade målvakten och skickade Tölö till ledning som växte till 3–1 sedan Maia Andresen serverats ett öppet mål. Då öste Vinberg på framåt och Klara Guldbrandsen fick sträcka ut ordentligt för att freda målet.
En reducering kom men när Fanny Apelvi kyligt skickade in 4–2 i slutminuterna såg det ut att vara klart. Men ett fysiskt starkt Vinberg tryckte omgående in en reducering. Slutsekunderna gick sakta men Tölö IF kunde till slut pusta ut.
– Överlag spelade vi en bättre fotboll. De spelar en annan slags fotboll med mycket långbollar, det har vi fokuserat på i veckan. Vi läser av dem och fortsätter spela vårt eget spel. Vi gör det vi ska och utnyttjar deras brister, säger Tölötränaren.
Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan
Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring
Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt
Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär
I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.