FOTBOLL 2019-04-23 KL. 21:13

Styrkebesked av Tölö

Styrkebesked av Tölö

Matchplanen fungerade till punkt och pricka. Tölös djupledsspel gav fyra mål, men framför allt tre poäng.

 

FOTBOLL: DIVISION 3

Tölö IF – Vinbergs IF 4 – 3

 

Tölötränaren Matilda Bergstrand tog fart längs sidlinjen efter att domaren satt pipan i munnen och blåst av matchen. Sedan for hon upp i ett segerhopp. Tölö IF hade slagit en av huvudfavoriterna till seriesegern, men det var dramatiskt.

– Det var för spännande, säger Matilda Bergstrand och skrattar.

 

Segern grundlades i hur hemmalaget utnyttjade ytorna i gästernas försvar. De hade inför matchen pratat om svagheterna i Vinbergs defensiv, det fanns djupledsbollar att slå.

Efter många försök kom till slut Elin Björnson rätt. Ensam med målvakten gjorde hon inget misstag och chippade in kvitteringen. Dock tvingades hon utgå i samma situation.

– Vi har pratat i veckan om att vi ska offra oss. Elin offrade sig verkligen när målvakten gjorde en bra slängning och landade på knät, säger tränaren Matilda Bergstrand.

 

I den andra halvleken fick Tölö IF en smakstart när Maja Abrahamsson blev sopren. Anfallaren rundade målvakten och skickade Tölö till ledning som växte till 3–1 sedan Maia Andresen serverats ett öppet mål. Då öste Vinberg på framåt och Klara Guldbrandsen fick sträcka ut ordentligt för att freda målet.

En reducering kom men när Fanny Apelvi kyligt skickade in 4–2 i slutminuterna såg det ut att vara klart. Men ett fysiskt starkt Vinberg tryckte omgående in en reducering. Slutsekunderna gick sakta men Tölö IF kunde till slut pusta ut.

– Överlag spelade vi en bättre fotboll. De spelar en annan slags fotboll med mycket långbollar, det har vi fokuserat på i veckan. Vi läser av dem och fortsätter spela vårt eget spel. Vi gör det vi ska och utnyttjar deras brister, säger Tölötränaren.



TV-klipp och nyheter

Sex månader kvar – dags att höja valtemperaturen
2026-03-13 KL. 19:15
Premium

Sex månader kvar – dags att höja valtemperaturen

Norra Halland och Företagarna Kungsbacka ordnar politikerdebatt

Aranässtjärnan om varför hon lämnar
2026-03-13 KL. 18:45
Premium

Aranässtjärnan om varför hon lämnar

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien
KULTUR & NÖJE 2026-03-12 KL. 20:45
Premium

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien

Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla
NYHETER 2026-03-12 KL. 12:10
Premium

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla

"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.