FOTBOLL 2023-10-01 KL. 21:05

Stortorsk för Onsala i Värnamo

Av John Skoglund

I slutskedet av serien har laget parkerat på en mittenplats i serien. Har inte speciellt mycket att spela för vare sig uppåt eller neråt i tabellen. Även om tränare Sebastian Forsell påtalar att kontraktet ännu inte är klart.

Stortorsk för Onsala i Värnamo
Arkivbild: John Skoglund

Var det soppatorsk i Värnamo nu när det inte finns allt för mycket att spela för?

– Vi har att spela för, vi kan fortfarande åka ut. Såklart att vi ändå ska göra bra matcher, säger Sebastian Forsell och berättar vidare att detta var ett platt fall.

– I alla fall i första halvlek, i andra spelade vi upp oss men då var det för sent.

Tränaren berättar att de brukar ha svårt att möta Värnamo på bortaplan.

– Vi ligger alldeles för långt ifrån, gör inte det extra jobbet.

Nu väntar i nästa omgång Lödöse Nygård IK hemma på Rydet. Frågan är om ett supermotiverat Lödöse som slåss för att slippa de nedre strecken och kan åka ut, ända kan ses som favoriter i matchen.

– Det vet jag inte, de jobbar för överlevnad. De har gått jättestark, de verkar kommit in i någon högform.

Vad skulle det betyda för er om herrarna klev upp även de till ettan?

– Det hade varit fantastiskt roligt. jag har jobbat med många av dem, det hade varit jäkla kul, avslutar Sebastian Forsell.



Fotboll: Division 1 IFK Värnamo – Onsala BK 5 – 1
Matchfakta: IFK Värnamo – Onsala BK 5 – 1 (4 – 0)
1–0 (11), 2–0 (22), 3–0 (27) 4–0 (41), 4–1 (81) Samantha Jägnert, 5–1 (90)


Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum
NYHETER 2026-06-11 KL. 20:00
Premium

Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum

"Jag känner inte att det är slut efter detta"

TV-klipp och nyheter

Kommunen vill sälja av 50 laddstationer
2026-06-12 KL. 12:50
Premium

Kommunen vill sälja av 50 laddstationer

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-06-12 KL. 16:24
Han vann proffstävlingen på Forsgården

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.