FOTBOLL 2020-04-18 KL. 20:00

Rolfö satt i karantän – får inte träna med laget

Fridolina Rolfö har rest tillbaka till Tyskland och sitt klubblag Wolfsburg. Laget har börjat träna men Rolfö får vänta några dagar till på att få ansluta till lagkamraterna.

Rolfö satt i karantän – får inte träna med laget
Fridolina Rolfö skickades hem till Sverige när tyska Bundesliga pausades på grund av coronaviruset. Nu har hon fått resa tillbaka – och tvingas sitta i karantän i två veckor innan hon får träna med laget. Arkivbild.



FOTBOLL. Förra veckan fick de tyska fotbollslagen klartecken att få börja träna tillsammans igen. Wolfsburgs damlag, som leder Bundesliga stort, följde riktlinjerna och drog igång verksamheten igen. I laget finns Fridolina Rolfö som under fotbollspausen skickades hem till Sverige.

Nu är hon tillbaka i den tyska industristaden – men får inte träna med laget ännu. Då spenderar hon sina dagar med att träna på egen hand på förmiddagarna med sin svenska lagkamrat Madelen Janogy.

– Det är skönt att hon har bott här hos mig under den här tiden. Hon har fått sin lägenhet men saknar möbler och det finns ingen möjlighet att köpa några då det bara är matbutiker som är öppna här i Tyskland, säger Rolfö som har suttit i karantän borta från laget i snart två veckor.

Nästa vecka har det gått två veckor sedan hon återvände till Tyskland och får därmed återgå till träning med laget.

När Norra Halland träffade Rolfö på hemmaplan under julledigheten berättade hon att hon höll på att återhämta sig från en fotskada. Efter juluppehållet fick hon ordning på skadan och tog en allt större roll i klubblaget innan ligan pausades.

– Vi var verkligen i sluttampen av säsongen så det kändes väldigt tråkigt när breaket kom. För vi var i ett riktigt bra flow och ville avsluta med att vinna titlarna, säger Rolfö.

Det senaste beskedet från det tyska fotbollförbundet är att seriespelet ska återupptas den andra maj.

– Man misstänker att det kommer att ändras. Men de förbundet har som mål att genomföra säsongen så fort som möjligt. Och det känns skönt att de vill att det ska spelas färdigt, säger Rolfö.

Läs fler fotbollsnyheter här. 

TV-klipp och nyheter

Nu avgörs den tioåriga striden om Säröhus
2025-04-11 KL. 11:45
Premium

Nu avgörs den tioåriga striden om Säröhus

Kommunen på dubbla stolar när detaljplanerna överklagats

Frillesås värvar VM-silvermedaljör
2025-04-11 KL. 13:33
Premium

Frillesås värvar VM-silvermedaljör

Full man blev aggressiv inne på hamburgerrestaurang
NYHETER 2025-04-11 KL. 07:31

Full man blev aggressiv inne på hamburgerrestaurang

Slog sönder inredning och hotade personal

Familjen renoverar sitt drömhus i Onsala
NYHETER 2025-04-10 KL. 21:00
Premium

Familjen renoverar sitt drömhus i Onsala

Bostaden vid kyrkan har en brokig historia

Alexander Johansson inför debuten:
SPORT 2025-04-10 KL. 19:00
Premium

Alexander Johansson inför debuten: "Det är svincoolt"

"Det låter sjukt att säga att jag vill ta medalj på ett senior-EM"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-04-11 KL. 14:00
Lagkaptenen är på jakt efter revansch
Premium | BANDY 2025-04-11 KL. 13:33
Frillesås värvar VM-silvermedaljör

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Uppsägning ledde till 30 år med succéföretaget

Uppsägning ledde till 30 år med succéföretaget

Det började faktiskt med en uppsägning från ett annat jobb. 30 år senare har Maria Åkerberg ett framgångsrikt hudvårdsföretag och de stora jättarna har stått i kö för att få köpa det. Men det är hon inte intresserad av. – Det här är min livsstil, mitt kall, säger hon.