Klik venligst
FOTBOLL 2019-05-11 KL. 20:16

Korhonen: "Vi måste stoppa blödningen"

Korhonen: "Vi måste stoppa blödningen"
Arkivbild

Arkivfoto: Caroline Holmgren

 

Mötet mot Linköpings FC slutade i den femte raka förlusten för Kungsbacka DFF. Huvudtränaren Henrik Korhonen tycker sig se en förbättring från den första matchen, men tycker samtidigt inte att den är tillräcklig.
– Det spelar ingen roll vilka framsteg vi gör. Vi måste stoppa blödningen och få det att sluta blöda helt, säger han.

FOTBOLL: Allsvenskan
Linköpings FC – Kungsbacka DFF 2 – 0

Redan från början av matchen hamnade de för lågt ner på plan. Och när mycket spel sker på egen planhalva ökar risken för att dra på sig fasta situationer. Det menar huvudtränaren är ett problem som funnits som en röd tråd sedan början av säsongen – laget förlorar på straffar och hörnor.
– Vi spelar för stora delar i farliga områden. Vi måste bli mer aggressiva och rörliga. Nu är vi passiva och bekväma med att ligga lågt, säger Henrik Korhonen.

Så i 43:e minuten fick Linköpings FC en straff, som de satte och fick poäng för. Sedan var matchbilden som väntad – hemmalaget hade mycket boll och KDFF fick jobba hemåt. Henrik Korhonen menar att laget hamnar i en situation där de skapar för lite.
– Vi är åtta spelare som försvarar. Vi har inte tillräckligt med folk att fylla på med i anfallen.

Läs mer i tisdagens tidning.

Matchfakta:
Linköpings FC – Kungsbacka DFF 2 – 0 (1–0)
1–0 (43), 2–0 (79)



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Hockeystjärnan missar slutspel igen
2026-04-17 KL. 18:45
Premium

Hockeystjärnan missar slutspel igen

Nöjeskrönika: Det här med att bli vuxen
2026-04-17 KL. 16:30
Premium

Nöjeskrönika: Det här med att bli vuxen

De tar upp kampen mot utsatthet på nätet
2026-04-16 KL. 21:00
Premium

De tar upp kampen mot utsatthet på nätet

"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"

Forntida gravar blottas i vägbyggets spår
NYHETER 2026-04-16 KL. 20:00
Premium

Forntida gravar blottas i vägbyggets spår

Nya vägen är som en tidslinje genom tusentals år

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2026-04-17 KL. 18:45
Hockeystjärnan missar slutspel igen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.