FOTBOLL 2025-02-20 KL. 12:00

Josefine Rybrink blixtinkallas till landslaget

Av Christian Johansson

Sveriges ska göra premiär i Nations league men det finns frågetecken i backlinjen. Då kallas Onsala BK-fostrade Josefine Rybrink in i truppen.

Josefine Rybrink blixtinkallas till landslaget
Arkivfoto: Christian Johansson

På fredag möter Sverige Danmark i första Nations league-matchen, den spelas i Odense. Nu har det uppstått frågetecken i försvarsled då Nathalie Björn har en känning och missar torsdagens träning. Det innebär att Josefine Rybrink som nyligen flyttade till England och Tottenham blixtinkallas till truppen.

– Nathalie Björn ådrog sig en känning under gårdagen och kommer inte medverka i dagens kollektiva fotbollsträning. Vi har därmed valt att kalla in Josefine Rybrink till samlingen för att säkra upp med en ytterligare spelare i truppen inför matcherna som väntar, säger förbundskapten Peter Gerhardsson till förbundets hemsida.

27-åringen har tidigare gjort fyra A-landskamper.

Läs en längre intervju med Josefine Rybrink här.

Läs mer om Rybrinkvärvningen här.



Krönika: Dansat jubileum
KRÖNIKOR 2026-01-23 KL. 13:50
Premium

Krönika: Dansat jubileum

Tvångsomhändertagen – det räddade hennes liv
NYHETER 2026-01-22 KL. 19:00
Premium

Tvångsomhändertagen – det räddade hennes liv

Emma kämpade mot ätstörningar under lång tid

Långläsning: Tränaren inför den dramatiska avslutningen
BANDY 2026-01-22 KL. 18:00
Premium

Långläsning: Tränaren inför den dramatiska avslutningen

✔ Skadeläget ✔ Hur de ska undvika jumboplatsen ✔ Vinterns överraskning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.