NYHETER 2019-11-08 KL. 15:30

Färdiggrävt på Kyrkogatan

Färdiggrävt på Kyrkogatan
Kyrkogatan håller nu på att asfalteras.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sedan början av september har Kyrkogatan i centrala Kungsbacka varit uppgrävd eftersom vattenledningar har bytts ut. Men nu är VA-arbetarna klara, meddelar Kungsbacka kommun på sin hemsida.

I skrivande stund håller de på att förbereda för asfaltering av gatan, men asfalteringen kan enligt dem se lite provisorisk ut eftersom man planerar en större upprustning av gatan under hösten 2020. Orsaken till att man inte gör klart allt på en gång är att man vill minska påverkan på innerstaden, man vill till exempel inte att gatan ska vara avstängd under julhandeln.

 

Läs mer: Kyrkogatan grävs upp

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.