BLÅLJUS 2021-07-21 KL. 10:31

Orolig tisdagskväll

Tisdagskvällen har varit orolig i Kungsbacka. Bland annat ska bråk mellan ungdomar ha skett vid resecentrum och någon ska ha blivit hotad med kniv.

Orolig tisdagskväll

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Klockan 18.57 kom en polispatrull till Göteborgsvägen i Hede, efter att någon ringt och berättat att en stulen cykel ska ha varit till försäljning. Någon ska ha sett att sin stulna cykel låg ute på nätet till försäljning och därefter kontaktat säljaren och stämt träff med den. Därefter har polisen tillkallats. Polisen har tagit cykeln i beslag och ska nu utreda vem den tillhör.

Senare under kvällen kallades polis till resecentrum. Bråk ska ha uppstått mellan flera ungdomar och någon ska ha blivit hotad med kniv. Brottet rubriceras som brott mot knivlagen. Lite senare ska ett annat ungdomsbråk ha uppstått vid Borgmästaregatan. Rubriceringen till detta är olaga hot.

Fler nyheter

TV-klipp och nyheter

17-åriga löftet:
2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.