JOBB & PENGAR 2020-02-13 KL. 07:15

Allt fler vill turista i Kungsbacka

Allt fler turister väljer att spendera sin semester i Kungsbacka. Det visar färsk statistik över antalet gästnätter.

Allt fler vill turista i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Turismen växer i hela Halland. Främst är det svenskar som väljer att fira semester på de halländska stränderna. Men på länsnivå märktes även en tydlig ökning av antalet danska och norska besökare under 2019.

Antalet gästnätter ökar


Totalt noterade statliga Tillväxtverket drygt tre miljoner gästnätter i Halland under 2019. Närmare 193 000 av dem rapporterades från Kungsbacka.

Det innebär att antalet gästnätter ökat med 8,2 procent på länsnivå under tiden 2018-2019, och med 2,2 procent i Kungsbacka.

Minskat intresse från utlandet


I länet som helhet ökade både svenska och utländska gästnätter, med 8,6 respektive 5,4 procent. Även lokalt i Kungsbacka ökade de svenska gästnätterna, med 2,7 procent, medan antalet utländska gästnätter minskade med 1,9 procent.

Siffrorna kan jämföras med statistiken för riket, där såväl antalet svenska som utländska gästnätter ökat – med 5 respektive 0,4 procent.

Svenskarna dominerar


Precis som i övriga länet är det de svenska turisterna som dominerar i Kungsbacka. Svenska semesterfirare stod för hela 89 procent av övernattningarna under 2019.

Även här utgörs de utländska besökarna till stor del av danskar och norrmän. Men under fjolåret minskade den norska turismen i Kungsbacka med hela 8,6 procent, vilket tyder på att norrmännens intresse svalnat något jämfört med föregående år. Antalet danska semesterfirare fortsatte dock öka, med 13,2 procent.

Allra mest ökade dock turismen från Frankrike, Belgien och USA. Med 54,8 procent, respektive 47,4 och 23,7 procent för att vara exakt.

Mest minskade antalet polska semesterfirare. Av dem såg vi 63 procent färre i Kungsbacka under 2019.

TV-klipp och nyheter

FBK:s forwardsprofil efter säsongen
2026-03-25 KL. 08:45
Premium

FBK:s forwardsprofil efter säsongen

✔ Skadan i kvalet ✔ Snacket med FBK ✔ Öppnar för att röra på sig

NYHETER 2026-03-24 KL. 12:15
Premium

"I fyran blev jag kallad bögjävel dagligen"

Så är det att vara HBTQI-ungdom i Kungsbacka

NH betygsätter damlagens silly season
SPORT 2026-03-23 KL. 18:30
Premium

NH betygsätter damlagens silly season

✔ De får toppbetyg ✔ Korsbandsskadans betydelse ✔ "Svagare än ifjol"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-03-25 KL. 08:45
FBK:s forwardsprofil efter säsongen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.