Klik venligst
NYHETER 2019-11-14 KL. 13:46

Sparpaket på 24 miljoner för Vård och omsorg

Under 2020 måste förvaltningen för Vård och omsorg spara 24 miljoner kronor.
Bland förslagen finns att stänga restaurangerna på vård- och omsorgsboendena för gäster utifrån och öka kostnaderna för den enskilde att ta sig till sin dagomsorg.

Sparpaket på 24 miljoner för Vård och omsorg

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det är striktare ekonomiska ramar som gör att förvaltningen nu måste spara.
– Det är en anpassning till de standardkostnader som finns, i förhållande till de egna förutsättningarna. Tidigare har Kungsbacka legat väldigt mycket högre. Visst är Kungsbacka en rik kommun, men det finns också ett utjämningssystem som gör att vi måste betala till andra, säger Lisa Andersson (M), ordförande i nämnden.



Enligt det förslag som i onsdags presenterades för nämnden ska besparingarna hämtas in från en handfull olika håll. Förutom att plocka ungefär nio miljoner från en förvaltningsreserv som fungerat som en buffert för oförutsedda händelser, listas ett antal omorganiseringar och taxeändringar som nu ska utredas:
Möjligheten att personer som bor hemma beställer mat och övriga dagligvaror via nätet, istället för att hemtjänsten ska skriva listor och åka till affären och handla.

  • Stänga lunchserveringarna öppna för allmänheten i restauranger på vård- och omsorgsboenden. Det ska dock fortfarande vara möjligt som besökare att beställa en måltid i förväg, för att äta tillsammans på avdelningen.

  • Ta bort subventioneringen av resor till och från dagomsorg och flytta verksamheterna från externa lokaler och in på kommunens egna vård- och omsorgsboenden.

  • Införa samma patientavgift för hembesök av sjuksköterska för patienter som har hemsjukvård, som man skulle betala på vårdcentral.


– En del åtgärder kan utredas och beslutas på förvaltningsnivå och kan införas relativt snart. Annat, som till exempel taxor och avgifter, måste först klubbas av kommunfullmäktige. Vi räknar med att det ska kunna bli i mars, säger Lisa Andersson.

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

2026-09-26 KL. 16:40
Premium

"Det är vi som är storasyster nu!"

Nu är Konstens vecka i full gång
2026-09-26 KL. 15:30
Premium

Nu är Konstens vecka i full gång

Krönika: Allt är INTE gott
KRÖNIKOR 2026-09-26 KL. 13:00
Premium

Krönika: Allt är INTE gott

21-åringens oväntade vändning
SPORT 2026-09-26 KL. 10:30
Premium

21-åringens oväntade vändning

Hade lagt av – nu väntar allsvensk debut

Nu fylls Kungsbacka av konst – här är guldkornen
NYHETER 2026-09-25 KL. 15:00
Premium

Nu fylls Kungsbacka av konst – här är guldkornen

"Vi får väl se om det blir kaos eller om det inte kommer någon"

Här är Kungsbackas nya namn i riksdagen
NYHETER 2026-09-25 KL. 07:30
Premium

Här är Kungsbackas nya namn i riksdagen

"Fantastiskt, men också ansvarsfullt"

Stjärnan som blixtvärvades innan premiären
HANDBOLL 2026-09-24 KL. 19:45
Premium

Stjärnan som blixtvärvades innan premiären

✔ Därför återvände han ✔ Intresset från andra klubbar ✔ Förväntningarna

Författarens udda grepp – släpper bok utan vanlig text
NYHETER 2026-09-24 KL. 19:00
Premium

Författarens udda grepp – släpper bok utan vanlig text

I den nya ungdomsromanen berättas hela historien genom sms och illustrationer

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-09-26 KL. 16:40
"Det är vi som är storasyster nu!"
Premium | NYHETER 2026-09-26 KL. 15:30
Nu är Konstens vecka i full gång
Premium | KRÖNIKOR 2026-09-26 KL. 13:00
Krönika: Allt är INTE gott
Premium | SPORT 2026-09-26 KL. 10:30
21-åringens oväntade vändning

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.