NYHETER 2020-11-05 KL. 12:05

Regionen uppmanar: Ta bara ett test

I takt med ökad smittspridning vill allt fler testa sig för covid-19. Trycket är högt, och nu uppmanar Region Halland till att inte testa sig utan goda skäl.
– Man ska bara testa sig en gång under en sjukdomsperiod, säger kommunikationsdirektör Johanna Wiechel-Steier.

Regionen uppmanar: Ta bara ett test

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Under en presskonferens i början av veckan gick regeringen ut med att testkapaciteten måste öka ytterligare. Till detta är även tre extra miljarder avsatta för att stötta regionerna. I Halland är kapaciteten väldigt god i förhållande till många andra regioner, enligt Johanna Wiechel-Steier. Men ett snabbt ökande tryck innebär nu att regionen går ut med nya uppmaningar.

– Vi jobbar dels med att öka kapaciteten ytterligare, men tills vidare måste vi även vara rädda om den kapacitet vi har. Därför uppmanar vi nu till att man inte ska testa sig av nyfikenhet. Man ska inte ta flera tester. Har man fått ett positivt svar så ska man följa de instruktioner man fått, och inte ta nya tester för att kolla om viruset finns kvar, säger kommunikationsdirektören.

Inte slösa med resurser


I dagsläget har Region Halland kapacitet att analysera drygt 7 000 tester externt, samt 1 500 i egen regi. Nu handlar det om att inte slösa med kapaciteten i onödan.

– Man ska enbart testa sig en gång under en sjukdomsperiod. I övrigt gäller samma som tidigare, att är man förkyld så ska man hålla sig hemma tills man är frisk. Det handlar ju också om att inte sprida vanliga förkylningar som leder till att ännu fler vill testa sig, säger Johanna Wiechel-Steier.

Läs mer nyheter om corona: 

Föräldrar upprörda över bristande covid-info

Kommunens idrottsgymnasium pausar

Kommunen stänger verksamheter

Så ser de nya råden ut i Halland

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet
FAMILJ 2025-09-04 KL. 19:00
Premium

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet

Ville få tillbaka mötena med människor

Tränaren från Onsala sparkas
FOTBOLL 2025-09-04 KL. 09:46
Premium

Tränaren från Onsala sparkas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-05 KL. 16:45
Därför blir stjärnan kvar i Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.