Klik venligst
NYHETER 2024-07-25 KL. 11:45

Sol i helgen – men också en del regn väntar

Av Ronny Karlsson

Det väntar sol de kommande dagarna i Kungsbacka. Men samtidigt kan inte regnet riktigt hålla sig borta.

Sol i helgen – men också en del regn väntar
Det finns hopp om badväder de kommande dagarna. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under veckan har vädret äntligen varit lite bättre och det har varit möjligt att i alla fall under delar av dagar få njuta av solen.

Och så fortsätter det i helgen.

Men först väntar en fredag med en hel del moln och även regn. Temperaturerna ska ligga mellan 16 och 18 grader.

Under lördagen väntar sedan växlande molnighet under förmiddagen, men sedan ska det bli soligt och lite drygt 20 grader under eftermiddagen. Då lär det bli mycket folk på stränderna i Kungsbacka.

Även på söndag väntar växlande molnighet med en hel del sol och temperaturerna ska nå upp nästan hela vägen till 20-strecket.

Prognosen för nästa vecka ser också ganska lovande ut. Det ska bli uppehåll och även om en del moln dyker upp på himlen så ska chansen till sol och bad finnas från måndag fram till fredag.



Klik venligst
Backabranden och tjurattack – larmen han minns
NYHETER 2026-05-28 KL. 20:45
Premium

Backabranden och tjurattack – larmen han minns

Valldabon stämplar ut efter 47 år i ambulansen

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock
KULTUR & NÖJE 2026-05-28 KL. 20:00
Premium

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock

Berättar om turnéer, Broder Daniel och jobbet som kock

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.