NYHETER 2024-07-25 KL. 11:45

Sol i helgen – men också en del regn väntar

Av Ronny Karlsson

Det väntar sol de kommande dagarna i Kungsbacka. Men samtidigt kan inte regnet riktigt hålla sig borta.

Sol i helgen – men också en del regn väntar
Det finns hopp om badväder de kommande dagarna. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under veckan har vädret äntligen varit lite bättre och det har varit möjligt att i alla fall under delar av dagar få njuta av solen.

Och så fortsätter det i helgen.

Men först väntar en fredag med en hel del moln och även regn. Temperaturerna ska ligga mellan 16 och 18 grader.

Under lördagen väntar sedan växlande molnighet under förmiddagen, men sedan ska det bli soligt och lite drygt 20 grader under eftermiddagen. Då lär det bli mycket folk på stränderna i Kungsbacka.

Även på söndag väntar växlande molnighet med en hel del sol och temperaturerna ska nå upp nästan hela vägen till 20-strecket.

Prognosen för nästa vecka ser också ganska lovande ut. Det ska bli uppehåll och även om en del moln dyker upp på himlen så ska chansen till sol och bad finnas från måndag fram till fredag.



TV-klipp och nyheter

Grannfejden som pågått i över 20 år:
2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Samordnare ska ha koll på översvämningar
2025-11-15 KL. 14:00
Premium

Samordnare ska ha koll på översvämningar

Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.