Under veckan rosas personal, grannar och en insats som räddade ett helt fotbollslag.
DAGENS ROS
Sommarens alla rosor till ledarna i Ung i Kungsbacka och feriearbetarna som gjorde de första sommarlovsveckorna vid Sundsjön till ett toppenstart på lovet! Sommarbussen är en väldigt uppskattad aktivitet!
Stort tack och ha en fortsatt skön sommar!
Föräldrarna till tjejerna som grillade bullar
Dagens ros till hemtjänsten i Fjärås och Åsa-Frillesås.
Tack för empati och god omvårdnad av min sambo Kent Arvidsson vid hans sjukdom och bortgång!
Ni är värda ett helt fång av rosor!
Solbritt
Dagens ros ger vi till den fina personalen på Solbacka, Måhaga i Fjärås. Ni har varit fantastiska i ert omhändertagande av vår pappa och make Lasse Ek.
Kristin
Ett stort fång rosor till avdelningen Linnéa på Smedjans korttidsboende för god omvårdnad av vår kära Bengt.
Birgit med familj
Ett hav av rosor till all personal som sliter ute i vården! Ni är grymma och värda så mycket mer än det ni får utstå nu..
Riset behöver jag inte ens skriva vem som ska få. Det vet nog dom flesta vem som ska ha det.
En som är anställd inom V.O
En stor ros till den ärliga person som hittade min plånbok och återlämnade den. Ett stort tack.
Acke
Dagens ros till alla lärare på Elof Lindälvs Transportprogram! Vilket jobb ni gjorde! Vad ni gnatade och tjatade. Tack för att ni fick våra ungdomar genom gymnasiet, de flesta med lastbilskort och jobb idag!
Tacksam mamma
Dagens ros vill jag ge till Janne Andreasson i Åsa. Stort, stort tack för din hjälp med att bogsera min båt till hamn när jag fick motorproblem i lördags.
Oerhört tacksam, Magnus
Ett fång av rosor till Sten Dalgren på Husläkarna i Kungsbacka!
Empati och skicklighet när man behöver det!
Anders med ögat
Hundra röda rosor till mina bästa grannar Anna och Stefan. De ställer alltid upp när det behövs, sen jag ramlade i december.
Det kan inte finnas någon bättre familj än dom.
Tusen tack och en stor kram till er.
//Elsie
Jättemånga rosor till avdelning 4A på Varbergs sjukhus där jag varit inlagd i tre dygn. Både dag- och nattpersonal är helt fantastiska människor som hjälpt mig på alla sätt och vis tills de vågade skickade hem mig. Rosor också till de två enormt duktiga läkarna.
Från patient Christer Sjöström i Kungsbacka
Sommarens största och finaste rosenbukett vill vi ge till personalen på Medley Fjärås och alla deltagare i Vanjas antikrunda samt alla övriga som går på gymmet, ni är alla värda en riktigt skön sommar.
Det är den härliga stämningen och den sköna andan som gör att man trivs och blir på gott humör.
Vi tycker ni är bäst!
Åsagänget
Vi vill rikta ett enormt stort och varmt tack till Malin Tuvesson och Löftadalens pastorat för er fantastiska hjälpsamhet och generositet!
När en av våra spelare skadade sig under Gothia Cup stod vi plötsligt inför en svår situation. Tack vare att ni utan tvekan lånade ut en rullstol kunde hon fortfarande vara en del av laget, och vi kunde göra allt tillsammans utan att någon behövde stanna kvar på skolan.
Er omtanke och vilja att hjälpa gjorde en mycket stor skillnad för både spelaren och hela laget. Det är möten med människor som er som visar vad medmänsklighet och omtanke verkligen betyder.
Från hela vårt lag, Ellingsrud 2012 – ett hjärtligt och innerligt tack!
Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.

