NYHETER 2021-12-29 KL. 07:29

Parkeringsbråk ledde till böter för 49-åring

Av Elisabeth Däljemar

Kvinnan som parkerat bredvid 49-åringen smällde upp bildörren så hårt att det blev ett jack i lacken på hans bil. När de båda bilisterna hamnade i diskussion om händelsen blev det dålig stämning. Så dålig att den nu kostar 49-åringen drygt 50 000 kronor, i böter och rättegångskostnader.

Parkeringsbråk ledde till böter för 49-åring
Parkeringsbråket ledde till en fällande dom. Foto: Arkivbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i början av januari 2021 som den 49-årige mannen, som är hemmahörande i ett samhälle i Kungsbacka kommun, parkerade utanför Lidl i Kungsbacka.
Medan mannen gick in i affären för att handla stannade hans fru i bilen. En kvinna som parkerat bredvid parets bil öppnade plötsligt sin bildörr med sådan kraft att den stötte emot 49-åringens fordon.
Följden blev ett fult jack i lacken på 49-åringens bil. Vad som sades om hur skadan skulle hanteras har de inblandade olika bilder av.
Att det uppstod dålig stämning när 49-åringen och hans fru konfronterade kvinnan som orsakat skadan och hennes sällskap råder det dock full enighet om.
Det hela slutade med regelrätt handgemäng under vilket den 49-årige mannen omilt puttade omkull en av kvinnorna han och hans fru råkat i gräl med.
Knuffen var så hård att kvinnan föll handlöst mot marken och landade på magen. Händelsen polisanmäldes och för en tid sedan åtalades 49-åringen för ringa misshandel.
Under rättegången nekade mannen till brott. Enligt honom hade han bara petat till kvinnan, som försvar mot att hon kommit honom för nära fysiskt. Att hon fallit till marken förklarade han med grovt filmande från kvinnans sida.
Rättens ledamöter ansåg dock att de bilder från Lidls övervakningskameror som användes som bevis, tydligt visade att mannen haft för avsikt att ge kvinnan han puttat till marken en rejäl knuff.
För ringa misshandel döms han nu till 100 dagsböter. 49-åringen ska även betala drygt 7 600 kronor för sitt eget försvar, samt erlägga avgift till Brottsofferfonden.
Totalt handlar det om en kostnad på 50 445 kronor.


17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.