NYHETER 2018-05-16 KL. 10:00

Nu pressas nämnden att agera i hemtjänstfrågan

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I dag har nämnden för Vård och omsorg att ha sammanträde. Johan Tolinsson (S) är övertygad om att arbetsförhållandena inom hemtjänsten kommer att tas upp under mötet.

 

Socialdemokraterna pressar nu alliansen att komma med en åtgärdsplan för att få bukt med den stressade arbetsmiljön.

– Om inte det moderatledda styret tar upp det i nämnden så kommer Socialdemokraterna göra det, har Johan Tolinsson (S) sagt i en tidigare artikel.

 

Även Kungsbackaborna och Kristdemokraterna med Niklas Mattsson i spetsen, har uttryckt sin oro och ger personalens vittnesmål sitt fulla stöd. På sociala medier skriver Kungsbackaborna att de nu begär att en extern utredning ska göras, ”för att få fram sanningen om personalens situation och hur Arbetsmiljölagen efterlevs”.

 

Läs hela artikeln i tisdagens tidningen. Norra Halland kommer även att följa upp vad som händer i kommande nummer.



TV-klipp och nyheter

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.