Soliga dagar. Aprilväder. Och så sol igen. Så ser prognosen för den kommande veckan i Kungsbacka ut.
Det har varit en härlig vårvecka med mängder av sol i Kungsbacka, och många har kunnat gå utan jacka eller sitta på en uteservering för första gången i år.
Det soliga vädret blir också kvar i dag och i morgon.
– Det blir uppemot 15 grader och ska vara fint vårväder under torsdag och fredag. Det väntar heller inte några dramatiska vårvindar, säger meteorologen Emma Härenstam på SMHI.
Men lagom till helgen får vi ställa in oss på annat väder. Hur det blir exakt är svårt att säga.
– Det väntar klassiskt aprilväder, och är osäkert till helgen. Det kommer att bli blåsigt och solen får samsas med en del moln. Det kan också bli nederbörd, säger Härenstam.
Men för nästa vecka ser prognosen mer säker ut. Och då ska solen vara tillbaka.
– Då blir vädret mer stabilt och det kommer att vara soliga dagar. Däremot blir det inte lika varmt då kallare luft kommer att dra in. Det blir runt tio grader på dagarna och betydligt kallare på nätterna, säger Härenstam.
Inger Edensvärd låter inte sorg och motgångar stoppa henne
Antalet ansökningar om ersättning ökar kraftigt
Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.



